Normal erkek ve varikosel hasta gruplarında sperm DNA fragmantasyonu, sperm kromatin kondensasyonu ve sperm mitokondriyal membran potansiyelinin incelenmesi
Investigation of sperm DNA fragmantation, sperm chromatin condensation and sperm mitocondrial membrane potential in normal male and varicocele patient groups
- Tez No: 638913
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Varikosel olgularında testis hasarı ile ilgili mekanizmalar halen tartışmalıdır. Sperm DNA hasarlarının infertilitenin nedeni olduğu pek çok çalışma ile gösterilmiştir. Bu çalışmada varikosel olgularında sperm DNA fragmantasyonunun kromatin kondansasyonu, sperm apoptozu ve sperm mitokondriyal membran potansiyelinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada; Biruni Üniversite Hastanesi Üroloji polikliniğine başvuran hastalardan semen analizi normal (n:22) grup ve klinik varikosel (n:22) hasta gruplarında WHO kriterlerine uygun standart semen analizi uygulandı. Sperm maturasyonu asidik anilin blue (mavisi) boyama yöntemi ile ve CMA3 floresan boya yöntemi ile, sperm DNA fragmantasyonu Akridin oranj floresan boyama yöntemi ile ve rhodamine123/propidyum iyodür boyama yöntem ile sperm mitokondri membran potansiyeli ve apoptotik spermler değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçları gruplar arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mechanisms of testicular damage in varicocele cases are still controversial. Many studies have shown that sperm DNA damage is the cause of infertility. In this study, we aimed to investigate the chromatin condensation, sperm apoptosis and sperm mitochondrial membrane potential of sperm DNA fragmentation in varicocele cases. In this study; Standard semen analysis was performed in patients who applied to Biruni University Hospital Urology Outpatient Clinic in normal (n: 22) group and clinical varicocele (n: 22) group according to WHO criteria. Sperm maturation was evaluated by acidic aniline blue (blue) staining method and CMA3 fluorescent dye method, sperm DNA fragmentation by acridine orange fluorescent staining method and rhodamine123 / propidium iodide staining method and sperm mitochondria membrane potential and apoptotic sperms were evaluated.