İlkokul kademesinde uygulanan değerler eğitimi programının sınıf öğretmenleri, okul psikolojik danışmanları ve okul yöneticilerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi: Tek durumlu bir örnek olay çalışması
An investigation of values and character education program which is leaded in primary school: A single case study based on elemantary school teachers, school phychological counselors and managers views
  1. Tez No: 638912
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKEN AKAR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada ilkokul kademesinde uygulanan değerler eğitimi programının sınıf öğretmenleri, okul psikolojik danışmanları ve okul yöneticileri görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Örneklemini İzmir İli Buca İlçesinde yer alan kamu ilkokulunda görev yapmakta olan 16 sınıf öğretmeni, 5 okul psikolojik danışmanı ve 5 okul yöneticisinin oluşturduğu tek durumlu bir örnek olay çalışması şeklinde desenlenen araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme soruları, gözlem ve doküman analizi teknikleriyle veri toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda sınıf öğretmenlerinin, okul psikolojik danışmanlarının ve okul yöneticilerinin değerler eğitimini önemli ve gerekli buldukları, bununla birlikte programlama, planlama ve uygulama aşamalarında eksiklikler olduğu, değer eğitimi programında yer alan etkinliklerin değer yaklaşımlarının tamamını eşit oranda kapsamadığı, değer eğitimi sürecinde aile desteğinin çok önemli olmasına rağmen sağlanamadığı ve öğrencilerin değeri kazanıp kazanamadığını belirleyebilmek için kullanılan ölçme değerlendirme yöntemlerinin yeterli olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara dayanarak öğretmenlere değer eğitimi ile ilgili değer yaklaşımları, kullanılacak yöntem ve teknikler, ölçme ve değerlendirme konularındaki bilgilerini artırıcı hizmet içi eğitimler verilebileceği yönde önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca değerler eğitimi programında yer alan etkinliklerin alan bağımsız biçimde değil de bir öğretim programı ile ilişkilendirilmesinin daha faydalı olabileceği önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the opinions of primary school teachers, school counselors and school administrators about the Values Education in elementary school. The study was designed as a single case study consisting of 16 classroom teachers, 5 school psychological counselors and 5 school administrators working in a public primary school located in Buca in İzmir and data was collected through semi-structured interview questions, observation and document analysis techniques. The data obtained was analyzed by content analysis. As a result of the analysis of the data, primary school teachers, school psychological counselors and school administrators find the Values Education important and necessary, however, there are deficiencies in programming, planning and practice stages, the activities in the value education program do not cover all of the value approaches equally, family support is very important in the value education process although it is not provided, the assessment and evaluation methods used to determine whether the students can gain value or not, are not sufficient. Based on the findings obtained as a result of the study, suggestions were made to provide teachers with in-service trainings to increase their knowledge on value approaches, methods and techniques, measurement and evaluation. In addition, a proposal has been developed that it may be more beneficial to associate the activities in the values education program with a curriculum rather than the field independently.