Varikosel olgularında semen oksidatif stres ürünleri ve antioksidanları ile birlikte sperm mitokondriyal membran potansiyelinin değerlendirilmesi
Presentati̇on of sperm mi̇tochondri̇al membrane potenti̇al wi̇th semen oxi̇dati̇ve stress products and anti̇oxi̇dants together i̇n vari̇cocele cases
  1. Tez No: 638911
  2. Yazar: AYŞEGÜL AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde infertilite sebebi ile kliniğe başuvuran çiflerde yaygın olarak görülen varikosel, testiküler toplardamarın anormal genleşmesi sonucu testisten çıkan kirli kanın geri akışına neden olan varisleşmedir. Varikosel etiyolojisi ile aşırı miktarda artan oksidatif stres hücresel homeostazı bozarak sperm DNA'sında fragmantasyon ve maturasyonu, anormal kromatin paketlenme ve mitokondriyal hasara neden olup erkek infertilitesi ile sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada amaç varikoselli ve normal olgularda spermatozoada oksidatif stres ilişkili mitokondriyal membran potansiyeli, DNA fragmantasyonu, kromatin kondensasyonu ve sperm maturasyonuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada; Biruni Üniversite Hastanesi Üroloji polikliniğine başvuran hastalardan varikoselli (n:24) ve normal hasta gruplarında (n:24) WHO kriterlerine uygun standart semen analizi uygulanarak ardından Anilin blue (mavisi) boyama yöntemi ile sperm maturasyon defekti, Acridine orange (turuncusu) boyama yöntemi ile sperm DNA fragmantasyon hasarı, Chromomycin A3 boyama yöntemi ile sperm kromatin kondensasyonu ve Nitroblue tetrazolium boyama ile oksidatif stresin mitokondriyal membran potansiyeline etkisi değerlendirildi. İki grup arasındaki verilerin değerlendirilmesi student-t testi analizi ile yapılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Varicocele, commonly seen in couples presenting to the clinic because of infertility, is the varicocele that causes the backflow of dirty blood from the testis as a result of abnormal expansion of the testicular vein. Excessive oxidative stress caused by varicocele etiology disrupts cellular homeostasis, causing fragmentation and maturation of sperm DNA, abnormal chromatin packaging and mitochondrial damage, resulting in male infertility. The aim of this study was to investigate the effects of oxidative stress-related mitochondrial membrane potential, DNA fragmentation, chromatin condensation and sperm maturation in spermatozoa in varicocele and normal cases. In this study; Biruni University Hospital Urology outpatient clinic varicocele patients (n: 24) and normal patient groups (n: 24) according to WHO criteria standard standard semen analysis was applied, followed by aniline blue (blue) staining method with sperm maturation defect, Acridine orange (orange) staining method sperm DNA fragmentation damage, sperm chromatin condensation with Chromomycin A3 staining method and the effect of oxidative stress on mitochondrial membrane potential with Nitroblue tetrazolium staining were evaluated. The evaluation of the data between the two groups was compared with student-t test analysis.