Ön çapraz bağ rekonstriksiyonu yapılan hastaların proprioseptif analizi
Proprioceptive analysis of patients who underwent anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 638917
  2. Yazar: NAZIM ERKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÇABUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç. Mekanoreseptörlerin hem tibial hem de femoral ön çapraz bağ güdük kısmında bulunduğu histopatolojik çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı devamlılığı olan ön çapraz bağ artığının korunması, ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrasında kullanılan greftin proprioseptif fonksiyonlara olumlu yönde etkisi olduğunu , kas gücü ve fonksiyonel durumda iyileşmeyi hızlandırdığını göstermektir. Yöntem. Çalışmamızda 2019 yılının ilk 6 ayında Ortopedi ve travmatoloji heyeti tarafından rekonstrüksiyon endikasyonu konulmuş hastalar dahil edildi. Hastalara ameliyattan önce ve ameliyat sonrası 1.-3. ve 6. ayda SBÜ Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kasımpaşa ek binası izokinetik egzersiz odasında bulunan HUMAC NORM 2 izokinetik ve egzersiz cihazı ile hareket algısı ve kas gücü ölçümü yapılmdı.Hastaların foksiyonel durum kontrolü için KOOS ve Oxford diz skorları anketleri yapıldı. Hastaların cerrahi tedavi sırasında ön çapraz bağ güdüklerinin korunup korunmamasına göre iki gruba ayrılarak veriler incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS ver 20.0 programında analiz edildi. Bulgular. Çalışmadaki her iki grupta ameliyat öncesi demografik, Oxford koos skorları arasında olarak anlamlı farklılık yoktur. Hastaların 1 ve 3. Ayda kas gücü, propriosepsiyon değerlerinde her iki grupta iyileşme mevcuttu, yine her iki grupta Oxford ve koos skorları açısından farklılık gözlenmemiştir. Gruplar arasında 6. ayda standart cerrahi yapılan grup hastalarının şikayet ve ağrıların koruyucu gruba göre daha hızlı azaldığı sportif faaliyetteki zorluğun daha rahat aşıldığı görüldü. Gruplardan bağımsız olarak propriosepsiyon defisiti az olanın sportif sonuçları daha iyidir. Sonuç. Ön çapraz bağ kalıntılarının korunması, hastanın proprioseptif değerlerine olumlu katkı yapacağı sportif geri dönüşü hızlandıracağı görüşündeyiz Anahtar Kelimeler. Ön çapraz bağ yırtığı, artroskopik ön çapraz bağ rekonstriksiyonu, tibial kalıntı
Özet (Çeviri)
Aim. Histopathological studies have shown that mechanoreceptors are located in both the tibial and femoral anterior cruciate ligament stump. The aim of this study is to protect the anterior cruciate ligament residues, continuity of the anterior cruciate ligament reconstruction, and to demonstrate that the stump used after the anterior cruciate ligament reconstruction has a positive effect on the proprioceptive functions and accelerates recovery in muscle strength and functional state. Method. In our study, patients who were indicated for reconstruction by the Orthopedics and Traumatology committee in the first 6 months of 2019 were included. Movement perception and muscle strength were measured with HUMAC NORM 2 isokinetic and exercise device in the isokinetic exercise room of the SBU Okmeydanı Training and Research Hospital Kasımpaşa before and after the operation at the 1st, 3rd and 6th months. For control, KOOS and Oxford knee scores questionnaires were conducted. According to whether the anterior cruciate ligament stumps were preserved during surgical treatment, the data were divided into two groups. The data obtained were analyzed in SPSS ver 20.0 program. Results. There was no significant difference between pre-operative demographic, Oxford and KOOS scores in both groups in the study. There was an improvement in muscle strength and proprioception values in both groups at 1st and 3rd months, and no difference was observed in terms of Oxford and KOOS scores in both groups. Compared to the protective group, the complaints and pain of the group patients who underwent standard surgery at the 6th month between groups were determined according to the KOOS score, where the difficulty in sports activity was more easily overcome. Regardless of the groups, the sportive results are better with less proprioception deficit Conclusion. We think that the anterior cruciate ligament healing is similar in both groups, but the preservation of its residues will accelerate the sportive return that will positively contribute to the patient's proprioceptive values. Keywords. Anterior cruciate ligament rupture; arthroscopic ACL reconstruction; tibial remnant