Devletin bankacılık sektörüne mali açıdan müdahaleleri
Inter ferences of the government on the banking sector in terms of finance
  1. Tez No: 63893
  2. Yazar: HÜLYA BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Paranın değişim aracı olarak kullanıldığı günlerden bugüne kadar geçen süre içinde paranın fonksiyonlarında görülen artışa paralel olarak ekonomilerde Bankacılık Sektörü'nün önemi de gittikçe artmıştır. Ekonomik gelişmelerin yaşanabilmesi ve diğer ülke ekonomileriyle rekabet edilebilmesi için üretim artışı ve teknolojik gelişme zorunludur. Bunların sağlanabilmesi için bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin en çok ihtiyaç duydukları faktör ise sermayedir. Bankacılık Sektörü'nün ekonomi içerisinde fon arzedenlerle fon talep edenleri karşılaştırarak sermaye birikimini sağlamak gibi çok önemli bir fonksiyonu vardır. Bu sektör ne kadar rekabet şartlan altında çalışırsa, sermaye maliyeti de o kadar düşük olacağı için ekonomik gelişme konusunda çok önemli rol oynamaktadır. Türkiye'de Bankacılık Sektörü devletin kendine ait kamu bankaları, yasal düzenlemeler ve mali kurumlar aracılığıyla sürekli kontrol altında bulunmaktadır. Türkiye'de yapılan uygulamalara baktığımızda yasal düzenlemelerden çok, kamusal sermayeli bankalar ve mali kurumlar aracılığıyla yapılan müdahalelerdir. Yapılan bu müdahalelerle birlikte bankacılık sektörünün tam rekabet şartlan altında çalışmasını önleyen diğer bir faktör de kamu açıklandır. Fon talepçisi olarak kamu sektörü piyasada tam rekabet şartlan altında oluşacak faiz oranlarını etkileme gücünü her zaman elinde tutmaktadır. 1980' den günümüze kadar liberalleşme yönünde ciddi adımlar atılmıştır. Bu çerçevede, reel faiz uygulamasına geçilmesi, Türk Parasının konvertibl olması ve yeni finansal ürünlerin uygulamaya konulması gündeme gelmiştir. Devlet ekonomik istikrarın ve büyümenin sağlanması ve tam rekabet şartlarının korunabilmesi için ekonomiye gerektiğinde müdahale etme hakkım her zaman saklı tutmalıdır. Ancak bu hiç bir zaman özel sektörle rekabet etme aşamasına gelmemelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Starting from the period when money is used only as a means of exchange till today, parallel to the increase in the functions of money the importance of the banking sector in the economies has increased to a great extend. In order to experience the economic development and compete with the economies of the other countries, increase in production and the improvement of technologies is a prerequisite. To provide all these, the most important factor necessary for developing countries like Turkey is capital. Banking sector has an important function of providing the necessary conditions for the fund suppliers and the fund demanders and also providing the accumulation of capital. The role of the banking sector is important, because as this sector works under the conditions of competion the cost of capital will be that much lower. In Turkey, banking sector is under strict control mechanisms by means of state- owned public banks, related banking legislation and the financial institutions. Looking at the practices, we can see the main control mechanisms as the intrusions by the state-owned banks and by the financial institutions. Together with these, another factor influencing the banking sector and preventing its functioning under the conditions of full competition is the public sector budget deficits. The public sector, as a fund demander, has the power to influence the interest rates which will occur in the market under the conditions of full competion. Since 1980 till today, serious steps have been taken in the direction of liberalisation. In this view, transition to the practice of real interest rates, convertibility of Turkish Lira and the new financial instruments have come into the agenda. State should always have the privilege of interference with the economy in order to preserve the conditions of full competion. However, this should never give way to state's competion with the private sector.