Nöbet geçiren çocuklarda davranışsal ve emosyonel belirtilerin ebeveyn psikopatolojisi ve ebeveyn tutumları ile ilişkisi
The relationship between behavioral and emotional symptoms of children with seizures and parental psychopathology and parental attitudes
  1. Tez No: 638927
  2. Yazar: ÖZGE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN OKUYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nöbet çocuklukta en sık görülen nörolojik durumdur. Hayatı tehdit etmesinin yanında psikososyal sorunları da beraberinde getirir. Nöbet geçiren çocuklar toplumda damgalanma ve sosyal izolasyon tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bunun sonucu olarak çocuklarda ve ebeveynlerinde anksiyete, depresyon, davranım bozuklukları görülebilmekte, ebeveynlerin tutumlarında da değişiklik gözlemlenebilmektedir. Çalışmamızda nöbet geçiren çocuklar ve kontrol grubu anksiyete, depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve davranım bozukluğu açısından karşılaştırılmıştır. Vaka ve kontrol grubundaki çocukların ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumundaki farklılıklar ve ebeveynlerin psikososyal sorunları da karşılaştırılmıştır. Ek olarak hasta grubundaki çocuklara ve ebeveynlerine uygulanan ölçeklerin zamanla değişimi incelenmiştir. Çalışmaya nöbet tanılı 46 çocuk ve hasta grubuna sosyodemografik açıdan benzeyen 30 kişilik kontrol grubu dahil edilmiştir. Vaka grubuna ilk görüşme, birinci ay ve dördüncü ayda, kontrol grubuna ise ilk görüşmede Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği (PARI), Revize Edilmiş Semptom Tarama Listesi (SCL-90-R), Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği, Durumluluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği (STAI) ve Çocuklar için Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Vaka grubunun yaş ortalaması 10,96±3,36 yıldır. En sık görülen nöbet türü absans dışı jeneralize nöbettir. Hasta grubunun durumluk kaygı düzeylerinde bir artış tespit edilmiştir. Hastaların depresyon düzeyleri de zamanla azalmaktadır. Nöbetlerin kontrol altına alınması ya da bilgi düzeyinde artıştan dolayı ebeveynlerin psikososyal sorunlarının azaldığı izlenmiştir. Ebeveynlerin hastalık, ilaç yan etkileri ve baş etme becerileri ile ilgili bilgi düzeylerinin arttırılması nöbet geçiren hasta ve ebeveynlerinin psikososyal sorunlarını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Seizure is the most common neurological condition in childhood. In addition to threatening life, it also come up with psychosocial problems. Children who have seizures face stigmazation and social isolation in society. As a result, anxiety, depression and behavioral disorders can be observed in children and their parents, and changes in parents' attitudes can be observed. In our study, children with seizures were compared in terms of anxiety, depression, attention deficit, hyperactivity and behavioral disorder. The differences in the parenting attitude of the parents of the children between the case and control groups and the psychosocial problems of the parents were also compared. In addition, the change of children and parents in the patient group in terms of scales applied was examined over time. A control group of 30 people who were sociodemographically similar to 46 children with seizures and patients were included in the study. Parental Attitute Research Instrument (PARI), Revised Symptom Screening List (SCL-90-R), DSM-IV Based Behavior Disorders Screening and Ratings Scale, State-Continuity Anxiety Scale (STAI) and Children Depression Inventory (CDI) in the first interview to the case group, in the first month and fourth month, and to the control group in the first meeting. The mean age of the case group is 10,96 ± 3,36. The most common seizure type is non-absence generalized seizure. An increase in the state anxiety levels of the patient group was detected. Depression levels of patients also decrease over time. It was observed that the psychosocial problems of the parents decreased due to the control of the seizures or the increase in the level of knowledge. The high psychosocial problems in the control group attracted attention. Increasing the knowledge level of the parents about the disease, drug side effects and coping skills will reduce the psychosocial problems of the patients and their parents who have a seizure.