The assessment of microfactory concept to manufacture new generation electric vehicles
Yeni nesil elektrikli araçların üretimi için mikrofabrika konseptinin değerlendirilmesi
- Tez No: 638932
- Danışmanlar: PROF. BAHADIR TUNABOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin öncelikli amacı, sayıca az büyük otomotiv üreticilerinin tekelinde olan sektöreyeni bir üreticinin girmesine olanak sağlayan alternatif bir üretim konsepti sunmaktır.Mikrofabrika konsepti ile içten yanmalı konvensiyonel araç üreticilerinin domine ettiğisektörde yeni nesil, elektrikli konsept araçların üretimi için kobilere ve kendi yerli oto-mobilini üretmek isteyen ülkelere rekabet edilebilir bir model sağlanmaktadır. Literatürçalışması kapsamında local üretim, dağınık üretim sistemleri ve bunlara bağlı olarakmikrofabrika teriminin literatürdeki karşılıkları analiz edilmiştir. Bu tezde sunulan kon-septte literatürden farklı olarak elektrikli araç üretimi için yeni bir mikrofabrika yöntemitarif edilmiştir. Son yıllarda, elektromobiliteyle birlikte artan yeni trendler ve bunlarınsağladığı imkanlar öne çıkarılmıştır. Konvansiyonel teknikler ile yeni üretim paradigmasıarasındaki farkın ayrıntılı bir analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, mikro-fabrika ilkeleri,yerleşim planından, operasyon aşamalarına, mikrofabrikalar için paylaşım ekonomisinedayanan tedarik zinciri yönetimden iş planına kadar detaylı bir şekilde incelenmiştir.Önerilen yöntem sürdürülebilirlik açısından da değerlendirilmiştir. Özetle bu tez, mikro-fabrikanın, akıllı imalat araçlarını kullanarak, düşük ölçekli yatırımla küçük ölçekli üre-timde güvenli, kişiselleşmeye uygun ve verimli şehir tipi elektrikli araçların üretimi içinsürdürülebilir bir üretim modeli sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The electromobility presents a potential for nations to develop and produce their do-mestic cars especially for emerging markets. This thesis proposes a new concept, calledmicrofactory, for manufacturing new generation Electric Vehicles (EV). It is a big chal-lenge for newcomers to enter the automotive market as this industry remains heavilyunder the control of large OEMs. In this study, the current automotive industry, whichdepend on the conventional technologies and its drawbacks described. There are threemain de facto monopoly in the automotive industry are addressed; the first two of them,the required technology and knowledge to manufacture the Internal Combustion Engine(ICE) and the chassis, and the third one is the difficulty of reaching government funding.Therefore, the microfactory represents an alternative solution to overcome the existingmonopolies with the electric motor, a tubular chassis, and novel business model respec-tively. The new opportunities with electromobility trends and its potentials to create newecosystem is presented for countries who want to produce its domestic car. A detailedanalysis of the difference between conventional techniques and new production paradigmis also presented in in terms of sustainability dimensions and cost perspective. In par-ticular, the principles of microfactory from the layout to the supply chain managementincluding the sharing economy are presented. This study indicates that the microfactoryis a sustainable production model for manufacturing of safe, secure customized and ef-ficient urban electric vehicles using smart manufacturing tools in small-scale productionwith a low investment. The aim of this paper is to propose a new disruptive manufactur-ing method that allows a quicker entry for new players in automotive industry especiallyfor EVs.