Bel ve/veya boyun ağrısı olan yetişkinlerle sağlıklı yetişkinlerin kayropraktik yöntemine olan farkındalığın karşılaştırılması
Comparison of the awareness to the chiropractic method between adults with low back and/or neck pain and healthy adults
- Tez No: 638945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı yetişkinlerle bel ve/veya boyun ağrısı olan yetişkinlerin Kayropraktik yöntemine olan farkındalığını araştırmaktır. Çalışmaya İstanbul Arnavutköy'de oturan 18-69 yaş aralığında 100 kişi katılmıştır. Verilerin toplanmasında, çalışmaya katılan bireylerin demografik özellikleri kaydedilmiştir. Sağlıklı yetişkinlere yalnızca hasta takip formu; bel ağrısı olan yetişkinlere hasta takip formu, Oswestry Skalası ve Visual Analog Skala; boyun ağrısı olan yetişkinlere hasta takip formu, Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi ve Visual Analog Skala ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde anket sorularına verilen cevapların dağılımı frekans analizi ile incelenmiştir. Anket sorularına verilen cevapların ağrı olma durumu ile ilişkisi çapraz tablolar oluşturularak ki kare analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda bel ve/veya boyun ağrısı olanlarla bireylerle ağrısı olmayan bireylere sorulan sorularda anlamlı düzeyde bir ilişki bulunamadı. Katılımcıların ağrısı olduğunda il başvurdukları yer yüzde 75 oranında hastane olmuştur. Katılımcılardan ağrısı olmayanların yüzde 40'ı, bel ve/veya boyun ağrısı olanların ise yüzde 24'ü Kayropraktiğin ne demek olduğunu bilmektedir. Katılımcıların genelinde kayropraktik yöntemi öğrendiklerini yer yüzde 37,5 ile internettir. Bel ağrısı olan katılımcıların Oswestry Skalası ortalaması yüksek çıkmıştır. Boyun ağrısı olan katılımcıların Neck Disability İndex ortalaması düşük çıkmıştır. Bu değişiklikler göz önünde bulundurularak Türkiye Omurga Sağlığı Derneği ile birlikte hekimlerimiz ve fizyoterapistlerimiz Kayropraktik yöntemi halka açık alanlarda daha çok bilgilendirme ve tanıtım yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the awareness of healthy adults and adults with low back and / or neck pain on the Chiropractic method. The study was conducted on 100 people aged between 18 and 69 in Istanbul Arnavutköy. In collecting data, demographic characteristics of the individuals participating in the study were recorded. Only follow-up forms were used for healthy adults. Follow-up form, Oswestry Scale and Visual Analog Scale were used for adults with low back pain. follow-up form, Neck Disability Inquiry Questionnaire and Visual Analog Scale scales were used for adults with neck pain. In the analysis of the data, the distribution of the answers given to the questionnaire questions was examined by frequency analysis. The relationship between the answers and the state of being painful was examined by using cross-tables by using chi-square analysis. As a result of the research, no significant relation was found between the patients with low back and / or neck pain and the individuals without pain. When participants had pain, the first place they applied was 75 percent of the hospital. 40 percent of the participants without pain and 24 percent of people who has those with lower back and / or neck pain know what chiropractic means. 37.5 percent of the participants learned the chiropractic method in the internet. Participants with low back pain had a high Oswestry scale average. Neck Disability Index average of the participants with neck pain was low. In the light of the data mentioned above, We believe that Spine Health Association and physiotherapist should inform to the public about chiropractic method and much more needs to be done to promote.