Ergenlerde kendine zarar verme davranışı ile çocukluk çağı örselenme yaşantıları ilişkisinde duygu düzenleme becerisinin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation skills on the relationship beetween non- suicidal self injury and childhood trauma experiences among adolescent
  1. Tez No: 638944
  2. Yazar: PINAR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSU ÇAKIN MEMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruhsal Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Mevcut çalışmamızın amacı, ergenlik dönemindeki bireylerde kendine zarar verme davranışıyla (KZVD) çocukluk çağı örselenme yaşantıları ilişkisinde duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünün incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamızın amacı doğrultusunda 12-17 yaş arasında olan, 48 olgu ve 48 kontrol katılımcı ile örneklemimiz oluşturulmuştur. Katılımcılarınverileri,sosyodemografik veri formu, kendine zarar verme davranışı değerlendirme envanteri, duygu düzenleme güçlüğü ölçeği ve çocukluk çağı örselenme yaşantıları ölçeği değerlendirme araçları aracılığıyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of current study was to investigate the mediating role of emotion regulation skills on the relationship beetween non- suicidal self injury and childhood trauma experiences in adolescent. Method: For the purpose of the current study, this sample was formed with 48 cases and 48 control participants between 12- 17 ages. The datas were collected from participants with sociodemografic data form, non suicidal self injury assessment inventory, childhood trauma experiences scale and emotion dysregulation scale.