Çok kutuplu sistemde Rus dış politikası ve Ukrayna krizinin analizi
Analysis of the Russian foreign policy and the Ukraine crisis in the multipolar system
  1. Tez No: 638969
  2. Yazar: NEMAN ARAZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geçmişten günümüze Rusya Ukrayna ilişkileri aynı kökenden de geldikleri için farklı mecralarda gelişmeler göstermiştir. İki ülke zaman zaman Slavları control etmek için kıyasıya rekabet içinde olmuşlardır. SSCB döneminde Rusya ve Ukrayna bu birliğin içerisinde olan diğer bütün devletlerden farklı olarak en güçlü sanayi ve teknolojiye sahiptiler. SSCB döneminde ise Rusya diğer devletleri olduğu gibi Ukrayna'yı da kendi kontrolünde tutmuştur. SSCB nin yıkılması ile birlikte Ukrayna, liberal ekonominin fırsatlarından faydalanmak için Rusya'nın etki alanından çıkmak için politikalar yürütmeye başlamıştır. Bu politikaların en başlıcaları, Bağımsız Devletler Topluluğu'nda Rusya'ya karşı birlik oluşturma çabaları ve Avrupa Birliği'ne yaklaşma politikalarıydı. Ukrayna'nın kendisinden uzaklaşmak isteği Rusya'yı rahatsız etmiştir. Rusya, Kırım'ın Ukrayna'da olması ve en önemli geçit rolü oynaması nedeniyle Ukrayna'yı kontrolü altında tutmak amacıyla birçok yol denemiştir. Rusya'nın Ukrayna'yı kontrol altında tutmak için denediği en önemli yollar, Kırım'ı elinde tutmak istemesi ve Ukrayna'nın doğalgazını keserek Rusya'ya muhtaç olduğunu göstermesi olarak düşünülebilir. 2014 yılının kış mevsiminde Rusya'nın Ukrayna doğalgazını kesmesi ve devamında aynı yıl içerisinde Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesi Ukrayna'nın Rusya'dan uzaklaşarak Avrupa'ya yakınlaşma politikasını benimsemesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Since Russia-Ukraine relations from past to present come from the same origins, they have developed in different channels. The two countries have been fiercely competing to control the Slavs from time to time. Unlike all other states, Russia and Ukraine had the most powerful industry and technology during the USSR period. In the period of the USSR, Russia, like other states, kept Ukraine under its control. With the collapse of the USSR, Ukraine started to carry out policies to get out of the influence of Russia to take advantage of the opportunities of the liberal economy. The main ones of these policies were efforts to establish unity against Russia in the Commonwealth of Independent States and policies to approach the European Union. Ukraine's desire to move away from itself disturbed Russia. Russia has tried many ways to keep Ukraine under control as Crimea is in Ukraine and plays the most important gateway role. The most important ways that Russia tried to keep Ukraine under control can be thought of as it wants to keep the Crimea and shows that Ukraine is in need of Russia by cutting off its natural gas. Russia's cutting of Ukrainian natural gas in the winter of 2014 and Russia's invasion of Crimea in the same year caused Ukraine to move away from Russia and adopt the policy of rapprochement to Europe.