Beşeri sermayenin iktisadi etkileri: Orta Asya ülkeleri üzerine bir analiz
Economic effects of human capital: An analysis on the Central Asian countries
  1. Tez No: 638973
  2. Yazar: SHERALI ABAKIROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Klasik iktisatçılardan itibaren farkında olunsa da, özellikle 1960'lı yıllardan itibaren beşeri sermaye kavramı önem kazanmaya ve iktisadi gelişmedeki önemi araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalarda beşeri sermaye ve iktisadi büyüme arasında güçlü bir bağ olduğu bulgusuna varılmıştır. Sanayi ötesi toplumda beşeri sermayenin önemi daha da artmış durumdadır. XXI. yüzyıl, bilim, bilgi ve teknoloji çağı olarak anılmaktadır. Böyle bir çağda ülkelerin küreselleşme sürecine ayak uydurabilmeleri, rekabetçi ve sürdürülebilir yüksek büyüme performansına sahip olabilmeleri için, nitelikli insan gücüne yani beşeri sermayeye sahip olmaları gerekmektedir. Aksi halde, iktisadi alanda sistematik başarı sağlanamazdır. Bu çalışma, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan ekonomisinde beşeri sermayenin iktisadi etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Seçilmiş ülkelerin beşeri sermaye potansiyeli, iktisadi gelişmedeki önemi ve ekonomik büyüme göstergesi, dışa açıklık oranı ile anlamlı bir ilişkisinin olup olmadığı araştırılacaktır. Orta Asya ülkeleri gibi gelişmekte olan ülkelerin iktisadi kalkınması ve sürdürülebilir büyüyebilmesi, özellikle beşeri sermaye faktörünü geliştirmelerine bağlıdır. Üç bölümden oluşan çalışmanın Birinci Bölümü'nde beşeri sermaye kavramı detaylı bir şekilde ele alınmakta; İkinci Bölüm'de, dört Orta Asya ülkesinin ekonomik durumu ve beşeri sermaye potansiyeli incelenmekte ve Üçüncü Bölüm'de, beşeri sermayenin iktisadi büyüme ve dış ticarete etkileri ekonometrik yöntemlerle analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although it is known from the classical economists, the concept of human capital has gained importance especially in the 1960s and its importance in economic growth has started to be investigated. In the researches, it has been found that there is a strong link between human capital and economic growth. The importance of human capital has increased in the post-industrial society. XXI. The century is known as the age of science, information and technology. In such an era, countries need to have qualified manpower, i.e. human capital, in order to keep up with the globalization process and to have a competitive and sustainable high growth performance. Otherwise, systematic success cannot be achieved in the economic field. This study aims to reveal the economic effects of human capital in Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan economy. Human capital potential of selected countries, its importance in economic development and whether there is a significant relationship with economic growth and openness will be investigated. Economic development and sustainable growth of developing countries, such as Central Asian countries, depends on the development of the human capital factor in particular. This study concists of three chapters. In the First Chapter of the study, the concept of human capital is discussed in detail; In the Second Chapter, the economic situation and human capital potential of four Central Asian countries are analyzed and in the Third Chapter, the effects of human capital on economic growth and openness are analyzed by econometric methods.