Endüstri 4.0 devriminin iktisadi büyüme ve kalkınma olgusuna etkileri
The effects of the Industry 4.0 revolution on economic growth and development
- Tez No: 771380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ERDİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Endüstri 4.0 devrimi ülkelere, toplumlara, bireylere dijital bir çağın kapılarını açmıştır. Bu dijital çağda yaşayan insanlar, iktisadi ve sosyal hayatlarında pek çok değişiklikle karşılaşmıştır. Dolayısıyla ekonomik hayatı bu denli etkileme potansiyeli taşıyan Endüstri 4.0, tüm dünya için son derece önemlidir. Ayrıca Endüstri 4.0 yalnızca ekonomiyi değil, pek çok alanı ilgilendiren disiplinlerarası bir konudur. Bu çalışmanın sınırlılığı, Endüstri 4.0'ın yalnızca iktisadi yaklaşımla değerlendirilmiş olmasıdır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmanın amacı Endüstri 4.0'ın, iktisadi büyüme ve kalkınma olgusuna etkilerini genel olarak Endüstri 4.0'a yönelik stratejileri, hedefleri olan 18 ülke bazında panel veri analiz yöntemi kullanılarak araştırmaktır. Çalışmada üç ayrı ekonometrik model kurulmuş olup modellerin tahmininde 2000-2019 dönemine ait yıllık veri setinden yararlanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, Endüstri 4.0'ı temsil eden değişkenler olan patent başvuru sayısı, orta ve ileri teknoloji ihracatı, bilgi iletişim teknoloji ihracatının birlikte kişi başına gayrisafi yurt içi hâsılaya (GSYH) katkısı için beşeri sermayenin gerekli olduğu kanıtlanmıştır. Sonuç olarak Endüstri 4.0'ın etkilerini genellikle uzun vadede daha çok göstereceği ancak kısa vadede de bu etkilerin sinyallerini vereceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
People living in this digital age have started to face many changes in their economic and social lifes. Therefore, the Industry 4.0, which has the potential to affect economic life in such a way, is extremely important for the whole world and is an interdisciplinary issue that concerns many areas, not only the economy. The limitation of the study is that it evaluates Industry 4.0 only with an economic approach. This study has aimed to investigate the effects of Industry 4.0 revolution on the phenomenon of economic growth and development using the panel data analysis method on the basis of 18 countries with strategies and targets for Industry 4.0 in general. In this study, three different types of econometric models were established and the annual data set for the period 2000-2019 was used to estimate the models. According to the findings of the study, human capital has proven to be necessary for industry 4.0 of contribution to gross domestic product per capita (GDP). In this study, the variables representing Industry 4.0 are patent applications, medium and high technology exports and information communication technology exports. As a result, it is understood that Industry 4.0 will generally show its effects more in the long term, but it will also give signals of these effects in the short term.