The transformation of the superhero movie genre: The major role of the Marvel cinematic universe in the genre
Süper kahraman film türünün dönüşümü: Marvel sinematik evreninin türdeki büyük rolü
  1. Tez No: 638982
  2. Yazar: TUNA TETİK
  3. Danışmanlar: DR. TOLGA HEPDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışma Marvel Sinematik Evreni'nin süper kahraman türünün çağdaş dönemindeki yerini ve Marvel Studios'un ticari açıdan başarılı bir sinematik evren yaratma biçimini incelemektedir. Çalışmada süper kahraman türünün MSE'nin kuruluşundan itibaren bir dönüşüm içerisinde olduğu tartışılmaktadır. Süper kahraman türünün konvansiyonları bu dönüşüme paralel olarak değişmektedir. Tezde türün değişen konvansiyonlarının, türün ticari değerinin, ve MSE'nin tür içerisindeki büyük rolünün açıklanması üzerine çalışılmıştır. Süper kahraman çizgi romanlarının tarihi akademisyenler tarafından belirli dönemlere ayırılarak incelenmektedir. Bu dönemselleştirme sadece satış rakamlarına göre değil aynı zamanda kültürel, endüstriyel ve sosyal değişimlere göre yapılmaktadır. Benzer şekilde, bu tezde süper kahraman filmleri, türün farklı dönemlerindeki konvansiyonlarının gösterilmesi amacıyla belirli dönemler içerisinde ele alınıp analiz edilmiştir. Bu yolla türün gelişimi ve türdeki mevcut değişim ortaya çıkartılmaktadır. Süper kahraman film türü çizgi roman kökenleri ve yeni teknolojinin birleşimiyle oluşmuş, böylelikle süper kahramanların başka bir mecrada yer alabilmesi sağlanmıştır. 2008 yılına kadar, tür gelişim dönemini yaşamıştır. Bu çalışma türdeki çağdaş trendin devam filmlerinden süper kahraman evrenlerine değiştiğini iddia etmektedir. Bu değişim hem filmlerin içeriğini hem de filmlerin kategorileştirilmesini etkilemiştir. Tür çağdaş döneminde filmlerin kategorileştirilmesi ve içerdiği temel konvansiyonlar açısından çeşitli yenilikleri kapsamaktadır. Gelişim döneminde kimlik krizleri ve kişisel intikamlar üzerine yoğunlaşan tür, çağdaş döneminde süper güçlerin limitleri ve süper kahraman takımlarının bağımsızlığı üzerine tartışmaları içermektedir. Bu tez bir çok açıdan MSE'yi türdeki değişimin belirleyici faktörü olarak tanımlamaktadır. Bir multimedya süper kahraman evreni olan MSE, seyirciye daha çok eğlence ve etkileşim sunarak farklı bir deneyim yaşatmaktadır. Bu iki faktör Marvel Studios'un temel stratejisi olarak yer almaktadır. Tüm bunlar ışında, MSE'nin tür içerisinde spesifik bir film döngüsü olarak kabul edilebilmesinin mümkün olduğuna kanaat getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the position of the Marvel Cinematic Universe in the contemporary age of the superhero genre and ways of Marvel Studios' in the creation of a commercially successful cinematic universe. The study argues that the superhero movie genre has experienced a transformation since the launch of the MCU. The main conventions of the superhero movie genre have been changing during the transformation. This study is designated to reveal and discuss changing conventions of the genre, the commercial status of the genre, and the major role of the MCU in the genre. The history of superhero comics is examined into several periods. The periodization is not only based on sales records but also on cultural, industrial, and social changes. Likewise, this dissertation analyzes superhero movies within several periods to highlight the main conventions of each period. In this way, the evolution of the superhero genre and the transformation in the genre are revealed and discussed. The superhero movie genre is formed with the combination of comic book origins and new technology, enabling superheroes to be presented in another medium. Until 2008, the superhero movie genre has been in the developmental age. This dissertation claims that the contemporary trend in the genre has shifted from sequels to the creation of superhero universes. This change has affected both the content of the narratives and the categorization of superhero movies. The contemporary superhero movie genre has included several novelties in the categorization of superhero movies and the main conventions. Whereas the superhero movie genre was based on conflicts about identity crises and personal vendettas in the developmental age, the contemporary superhero genre has centered on debates about limits of superpowers and the independence of the superhero teams. This dissertation defines the MCU as the determinant concept in the transformation. As a multimedia superhero universe, the MCU offers a different kind of experience by providing the audience much more enjoyment and engagement. These two constitute the primary strategies of Marvel Studios in the contemporary superhero genre. In the light of these, this dissertation accepted the as a particular film cycle in the genre.