Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Standartları Sisteminde yer alan göstergeler ile öğrencilerin akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between the indicators in the Institutional Standards System of the Ministry of National Education and the academic achievement of students
- Tez No: 639002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Kurum Standartları Sisteminde (KSS) yer alan göstergeler ile öğrencilerin akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu kapsamda bu çalışmada MEB'e bağlı resmi ortaokulların KSS'de yer alan kurumsal özelliklerinin ortaokul öğrencilerinin merkezi olarak yapılan ders sınavlarından elde ettikleri puanları ne derece açıkladığı belirlenmek istenmiştir. Bu çalışma korelasyonel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde MEB'e bağlı 347 ortaokul oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında okul yöneticilerinin yöneticiliğini yaptıkları okula ilişkin verileri girdiği KSS'de yer alan Mevcut Durum Göstergelerine ilişkin 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı verilerinden yararlanılmıştır. Bu araştırmada Kurum Standartları Sisteminde yer alan mevcut durum göstergeleri ile ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları arasındaki ilişki veri madenciliği yöntemlerinden biri olan Karar Ağaçları (Decision Trees) Yöntemlerinden CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detection) analizi yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre hiç devamsızlık yapmayan ya da daha az devamsızlık yapan öğrencilerin devamsızlık yapan öğrencilere göre, eğitim öğretim yılı içinde projelerin yürütüldüğü okullarda eğitim gören öğrencilerin proje yapılmayan okullarda eğitim gören öğrencilere göre, rehberlik öğretmeni bulunan okullarda eğitim gören öğrencilerin rehberlik öğretmen bulunmayan okullarda eğitim gören öğrencilere göre, fen laboratuvarı, müzik odası, resim odası gibi okul fiziki imkanları yeterli okullarda eğitim gören öğrencilerin fiziki imkanları yetersiz okullarda eğitim gören öğrencilere göre akademik başarılarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the indicators in the Institutional Standards System (ISS) of the Ministry of National Education (MoNE) and the academic achievement of students. In this context, the study aims to determine to what extent the institutional features of the official secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in ISS explain the scores of middle school students in central exams. This study is a predictive correlational study. The universe of the research consists of 347 secondary schools affiliated to MoNE in Ankara. The study makes use of the 2017-2018 Academic Year data regarding the Current Status Indicators in ISS. These school related data, are entered into the ISS by the school principals. In this study, the relationship between the current status indicators in the Institutional Standards System and the academic achievement of secondary school students has been determined utilizing the CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detection) technique of Decision Trees method, which is one of data mining methods. According to the findings obtained within the scope of the study, it has been concluded that students who do not have absenteeism or less absenteeism have higher academic success than students who do absenteeism, that students in schools where projects are carried out during the academic year have a higher academic success than students in schools where projects are not carried out, that students in schools with guidance teachers have higher academic success than students in schools without guidance teachers, and that students in schools with adequate physical facilities such as science laboratories, music rooms, and art rooms have higher academic success than students in schools with insufficient physical facilities.