Bacillus subtilis megatherium bakteri türünden proteaz enziminin saflaştırılması ve özelliklerinin incelenmesi
Purification and analysis of the properties of the prosthese enzymes from bacillus subtilis megatherium bacteria
  1. Tez No: 639040
  2. Yazar: BEKİR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİNAZ KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Hemşirelik, Biochemistry, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Enzimler canlı organizmalar tarafından üretilen, önemli biyolojik reaksiyonların çalışma hızını etkileyen biyokatalizörlerdir. Enzim teknolojisi günümüzde hızla gelişmekte olup, çıkan ürünlerin çeşitliliği ve ekonomik değerlerinin yüksek olması sebebiyle hızla önem kazanmaktadır. Bu alanda kullanılan en önemli enzim proteazdır. Proteazlar deterjan, gıda, ilaç ve deri sanayisinde çok sık kullanılmaktadır. Enzimlerin %60'ından büyük bir payı mikroorganizma kaynaklıdır. Çalışmamızın amacı Bacillus subtilis megatherium bakterisinden proteaz enziminin saflaştırılması ve özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışmanın ilk basamağında enzimin uygun şartlarda üretimi sağlanmıştır. Saflaştırma için diyaliz, amonyum sülfatla çöktürme ve DEAE-Sefaroz iyon değişim kromatografi yöntemleri yapılmıştır. İşlemler sonrasında ham homojenat spesifik aktivite 10.2 U/mg bulunmuştur. %80'lik çöktürme işleminden sonra çözelti spesifik aktivitesi 12.9 U/mg' dır. Doyurma sonrası 1.2 kat saflaştırma sağlanmıştır. Proteaz enziminin optimum sıcaklık, sıcaklık kararlılığı, optimum pH ve pH kararlılığı; reaksiyon üzerine inhibitör ve aktivatör etkisi, reaksiyonun süresine ve substratın etkisine bakılmış olup molekül ağırlığı tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enzymes are biocatalysts produced by living organisms that affect the working speed of important biological reactions. Enzyme technology is developing rapidly today and is gaining importance due to the diversity of products and economic values. The most important enzyme used in this field is protease. Proteases are used very frequently in the detergent, food, pharmaceutical and leather industries. More than 60% of the enzymes are sourced from microorganisms. The aim of our study is to purify the protease enzyme from Bacillus subtilis megatherium bacteria and to determine its properties. In the first step of the study, the production of the enzyme was provided under suitable conditions. For purification, dialysis, precipitation with ammonium sulfate and DEAE-Sepharose ion exchange chromatography methods were performed. The crude homogenate specific activity was found 10.2 U / mg after the procedures. After 80% precipitation, the solution specific activity was 12.9 U / mg. 1.2 times purification was achieved after saturation. Protease enzyme's optimum temperature, temperature stability, optimum pH and pH stability; the inhibitory and activator effects on the reaction, the duration of the reaction and the effect of the substrate were examined and molecular weight was determined.