Proteaz enziminin Bacillus subtilis megatherium ve Bacillus polymxa bakteri türlerinden kısmi saflaştırılması ve özelliklerinin incelenmesi
Purification and partial charakterization of protease from Bacillus subtilis megatherium and Bacillus polymxa
- Tez No: 142684
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AVCIBAŞI GÜVENİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
PROTEAZ ENZİMİNİN BACILLUS SUBTİLİS MEGATHERİUM VE BACILLUS POLYMXA BAKTERİ TÜRLERİNDEN KISMİ SAFLAŞTIRILMASI VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Enzimler yaşayan canlılar tarafında üretilen, biyolojik olarak önemli reaksiyonları katalizleyen, proteinler gibi birbirlerine peptit bağlarıyla bağlı uzun aminoasit zincirlerinden oluşan makromoleküllerdir. Bir enzim üzerinde çalışılmak isteniyor ise öncelikle enzimin kaynağının belirlenmesi ve oradan izole edilip saflaştırılması gerekmektedir. Endüstriyel ve akademik anlamda enzim saflaştırılması için kullanılan ölçekler çoğunlukla aynıdır. Proteaz, polipeptit ve protein zincirlerini hidrolizleyen bir enzimdir. Ticari olarak deterjan, gıda, ilaç,deri endüstrilerinde çok sık kullanılmaktadır. Endüstriyel olarak kullanılan bu enzimlerin %60' mı mikroorganizma kaynaklı olanları oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı proteaz enziminin Bacillus subtilis megatherium ve Bacillus polymxa bakteri türlerinden kısmi saflaştırılması ve özelliklerinin incelenmesidir. Enzim ilk olarak çeşitli üreme ve sporlarıma koşullarında üretilmiştir. Saflaştırma aşamaları olarak amonyum sülfat ile doyurma, diyaliz ve DEAE-Sefaroz iyon değiştirme kromatografîsi uygulanmıştır. Bacillus subtilis megatherium türü için yapılan saflaştırma işlemlerinde ham homojenatm spesifik aktivitesi 10.5 U/mg olup %80'lik doyurma sonrası çözeltinin spesifik aktivitesi 13.1 U/mg olarak hesaplanmıştır. Çözelti kısmına göre doyurma sonrası 1.3 kat saflaştırma sağlanmıştır. Bacillus polymxa türü için çalışmalarda ham homojenatm spesifik aktivitesi 15.9 U/mg, %80 doyurma sonrası spesifik aktivite 30.3 U/mg, kolon uygulaması sonunda 161.4 U/mg olarak hesaplanmıştır. Ham homojenata göre yaklaşık 10 kat saflaştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarda ayrıca Bacillus subtilis megatherium ve Bacillus Polymxa türünden elde edilen proteaz enziminin optimum pH, optimum sıcaklık, pH kararlılığı, sıcaklık kararlılığı gibi özellikleri; aktivite üzerine aktivatör ve inhibitor etkisi, reaksiyon süresi ve substrat etkisi incelenmiş ve molekül ağırlığı tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURIFICATION AND PARTIAL CHARACTERIZATION OF PROTEASE FROM BACILLUS SUBTILIS MEGATHERIUM < AND BACILLUS POLYMXA SUMMARY The enzymes, which can catalyze the reactions that are biological important, are produced by living cells. The enzymes, which are combined by the peptide chains like the proteins, are macromolecules that have long amino acide chains. If we want to study a particular enzimatic reaction, the first thing we need to do is to find a source of the enzyme and purify it. The same techniques are used for enzyme purification in the industrial and academic fields. Protease is an enzyme which specifically hydrolyze the polypeptide and protein bonds. Proteases have wide applications in detergent, tanning, dairy, drug and food industries. The bacterial proteases are the most significant segment, representing, 60% of the total industrial proteases. The purpose of this study is the partial purification of protease from Bacillus subtilis megatherium and Bacillus polymxa which are the sources of bacteria, and to determine its characteristics. The first step of this study is the determination of the growth and sporulation conditions. The protease was purified in a procedure involving ammonium sulphate precipitation, DEAE-Sepharose ionic exchange chromatography. In the study of Bacillus subtilis megatherium species, the specific activity of crude extract is 10.5 U/mg, the specific activity of the solution after 80% ammonium sulphate fraction is 13.1 U/mg then the purification fold is 1.3. In the study of Bacillus polymxa species, the specific activity of crude extract is 15.9 U/mg, the specific activity of the precipitate after 80% ammonium sulphate fraction is 30.3 U/mg, after DEAE-Sepharose ionic exchange chromatography, the specific activity increased up to 161.4 U/mg, and the purification fold is 10. Some parameters of the partially purified protease enzyme obtained from Bacillus subtilis megatherium and Bacillus polymxa bacteria species. These are optimum temperature, temperature stability, optimum pH, pH stability, molecular weight, effects of reaction time and substrate concentration on enzyme activity. XI