Primer diz osteoartritinde konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri ve ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of conventional physical therapy modalities and the effects of extracorporeal shock wave therapy in primary knee osteoarthritis
  1. Tez No: 639039
  2. Yazar: YAŞAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN KUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Diz osteoartriti (DOA), özellikle ileri yaştaki populasyonda ağrı ve fonksiyonel kısıtlılığa yol açan dejeneratif bir hastalıktır. Ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT) son dönemde DOA'nin tedavisinde uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, primer DOA tanılı hastalarda, radial-ESWT (r-ESWT) ve konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri tedavilerinin ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve yürüme hızı üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda, Kellgren-Lawrence evrelendirmesine göre evre 2 ve 3 primer DOA tanılı 51 hasta [(26 hasta r-ESWT grubu, 25 hasta kombine fizik tedavi grubu (FT)] dahil edildi. r-ESWT protolü, 2.0 bar, 0,25 mJ/mm2 ve 10 atım/sn frekansında, haftada bir seans olmak üzere toplam 3 seans uygulandı. FT grubuna ise haftada 5 seans toplam 3 hafta 20 dk/gün HP, 30 dk/gün TENS, 10 dk/gün US kombine tedavisi uygulandı. Ayrıca her iki gruba terapötik ev egzersiz programı verildi. Gruplar 0, 10 ve 21. günlerde VAS (Vizüel Analog Skala), WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index), Eklem hareket açıklığı ölçümü (EHA), 6 metre yürüme testi [The Timed“Up & Go”Test(TUG)] ve SF-36 (Kısa Form 36) parametreleri ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında tedavi öncesi ile tedavi sonrası 10. ve 21. gün skorlarında VAS, WOMAC, EHA, TUG ve SF-36 parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Grup içi değerlendirmede ise; her iki grupta tedavi öncesi değerlerine göre 10. ve 21.
Özet (Çeviri)
Comparison of Conventional Physical Therapy Modalities and the Effects of Extracorporeal Shock Wave Therapy in Primary Knee Osteoarthritis Objective: Knee osteoarthritis (KOA) is a degenerative disease that causes pain and functional impairment, especially in the elderly population. Extracorporeal shock wave therapy (ESWT) has recently started to be used in the treatment of knee osteoarthritis. In this study, it was aimed to compare the effects of radial-ESWT (r-ESWT) and conventional physical therapy modalities treatments on pain, joint range of motion, functional status, quality of life and walking speed in patients with primary KOA. Methods: In our study, 51 patients with stage 2 and 3 primary DOA [(26 patients r-ESWT group, 25 patients combined physical therapy group (FT)] were included according to Kellgren-Lawrence staging. A total of 3 sessions, one session per week, with r-ESWT protocol, 2.0 bar, 0.25 mJ / mm2 and 10 beat / sec frequency were applied. In the FT group, 5 sessions per week total 3 weeks 20 min / day HP, 30 min / day TENS, 10 min / day US combined treatment was applied. In addition, both groups were given therapeutic home exercise program. On days 0, 10 and 21, the groups had VAS (Visual Analogue Scale), WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index), Joint range of motion measurement (EHA), 6-meter walking test [The Timed“Up & Go”Test (TUG )] and SF-36 (Short Form 36) parameters were evaluated. Findings: There was no statistically significant difference in the VAS, WOMAC, EHA, TUG and SF-36 parameters between the groups before and after the 10th and 21st day scores (p> 0.05).