Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin otizme yönelik bilgi düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of the knowledge about autism spectrum disorder among family medicine residents
  1. Tez No: 639049
  2. Yazar: ADLİ BAŞAR GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı İzmir ilindeki tüm aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin otizm spektrum bozukluğu (OSB) hakkındaki bilgi düzeylerinin tespit edilmesi ve bilgi düzeylerine etki eden faktörlerin, Bakare ve ark. (2009) tarafından geliştirilen, Gürbüz Özgür ve ark. (2019) tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği yapılan Sağlık Çalışanlarının Çocukluk Çağı Otizmi Hakkında Bilgi Anketi (SÇOBA) kullanılarak saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: 01.04.2019 - 01.10.2019 tarihleri arasında İzmir ilinde Aile Hekimliği Uzmanlık eğitimi almakta olan 210 asistana sosyodemografik veri formu ve otizm bilgi düzeyini saptamak amacıyla SÇOBA uygulandı. Bulgular: Katılımcıların 133'ü (%63,3) kadın, 77'si (%36,7) erkek, %77,6'sı (n=163) tam zamanlı, %22,4'ü (n=47) sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık öğrencisiydi. Yaş ortalaması 31,65±7,36 yıldı. Tüm katılımcıların SÇOBA toplam puan ortalaması 12,3±3,15 idi. Alt boyutlardan alınan ortalama puanlar ise sırası ile Alan 1 5,8± 1,56; Alan 2 0,82±0,38; Alan 3 2,51±1,06; Alan 4 3,16±1,45 olarak saptandı. Bilgi düzeyini artıran faktörler arasında önceden OSB'li hasta takip etmiş olmak ve/veya değerlendirme sürecinde bulunmuş olmak, asistanlıkta OSB eğitimi almış olmak, daha önce başka branşta tıpta uzmanlık asistanlık deneyiminin olması olarak belirlendi. Sonuç: Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre aile hekimi uzmanlık öğrencilerinin otizme yönelik bilgi düzeyinde eksiklikler olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte bilgi düzeyini OSB ile ilgili eğitim almak ve OSB'li hasta takip etmiş olmak en önemli arttıran faktörlerdendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the knowledge and factors affecting the knowledge about autism spectrum disorder (ASD) of all family medicine residents in Izmir province by using Knowledge about Childhood Autism among Health Workers (KCAHW) which developed by Bakare et al (2009) and validated into Turkish by Gürbüz Özgür et al (2019). Materials and Methods: Between the dates of 1.4.2019-1.10.2019, KCAHW questionnaire and the sociodemogrophic data form were applied to 210 family medicine residents in Izmir. Results: The gender distribution was as follows; 133 (63.3%) were women and 77 (36.7% ) were men.77.6%(n=163) was full-time research assistant and 22.4% (n=47) was contracted family medicine resident. The mean age was 31.65±7.36. The mean KCAHW questionnaire score of the participants were 12.3 ± 3.15.The mean scores for Domain 1,2,3 and 4 were; 5.8±1.56, 0.82±0.38, 2.51±1.06 and3.16±1.45, respectively. The factors that affects positively on the level of knowledge were determined as having previously followed up and/or being in the evaluation process patients with ASD, having an ASD training during residency and having medical speciality residency experience in another branch before. Conclusion: According to the results of our study, it was determined that family medicine residents had deficiencies in knowledge about autism spectrum disorder. Besides, the most important factors that increase knowledge about ASD were previous training about ASD and having previously followed up patient with ASD.