Prolaktinomalı hastalarda bisfenol A düzeyi
Bisphenol A level in patients with prolactinoma
- Tez No: 639050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN GÜNGÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Endokrin bozucu kimyasallar endokrin sistem hormon ve reseptörlerini etkileyebilirler. Bu çalışmanın amacı, endokrin bozucu bir kimyasal olan bisfenol A (BPA)'nın prolaktinoma gelişiminde bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğinde prolaktinoma tanısıyla takip edilen 35 hasta ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniği ve İç Hastalıkları polikliniğine başvuran ek hastalığı olmayan 35 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Serum BPA düzeyi ölçümü için alınan kan örnekleri -80 C'de buzdolabında saklandı. Toplanan bu kanlardan ELİSA tekniği kullanılarak serum BPA düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalışma gruplarının yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi benzerdi. Prolaktinomalı hastaların tanısal testleri hastane bilgi kayıt sisteminden kaydedildi. Çalışmamızda prolaktinomalı hastalarda ölçülen serum BPA düzeyi 4,60 (1,85-17,9) ng/ml, sağlıklı kontrol grubunda ölçülen serum BPA düzeyi 3,86 (1,11-28,58) ng/ml olup; prolaktinomalı hastalar ile kontrol grubu arasında serum BPA düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,288). Çalışmamızda hasta grubunda serum BPA düzeyleri ile trigliserid [105 (116-262) mg/dl (r=-0,407; p=0,015)] arasında negatif korelasyon ve HDL kolesterol [55,1 (14,95) mg/dl (r= 0,450; p=0,007)] düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Mevcut literatürde BPA'nın prolaktinoma gelişiminde etkili olabileceğini gösteren deneysel çalışmalar olmakla birlikte; bizim çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında BPA düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Bununla birlikte çalışmamızın sonuçlarına göre BPA'nın trigliserid düzeyleri ile negatif, HDL kolesterol düzeyleri ile pozitif korelasyonunun olması; metabolik süreçlerde etkili olabileceğini akla getirmektedir. Prolaktinomalı hastalarda BPA maruziyetinin incelendiği daha fazla sayıda hastanın dahil edildiği prospektif dizaynda çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Endocrine disrupting chemicals can affect endocrine system hormones and receptors. The aim of this study is to investigate whether bisphenol A (BPA), an endocrine disrupting chemical, has an effect on the development of prolactinoma or not. Materials and Methods: The study included 35 patients followed-up with the diagnosis of prolactinoma in the Kırıkkale University Medical Faculty Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic, and 35 healthy control groups who did not have any additional diseases that applied to the Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic and Internal Diseases outpatient clinic. Blood samples taken for serum BPA level measurement were stored in a refrigerator at -80 C. Serum BPA levels were measured from these blood samples using ELISA technique. Findings: Age, gender and body mass index of the study groups were similar. Diagnostic tests of the patients with prolactinoma were recorded from the hospital information registry system. In our study, the serum BPA level measured in prolactinoma patients was 4.60 (1.85-17.9) ng / ml, and the serum BPA level measured in the healthy control group was 3.86 (1.11-28.58) ng / ml; There was no significant difference between patients with prolactinoma and the control group in terms of serum BPA levels (p = 0,288). In our study, a negative correlation was found between serum BPA levels and triglycerides [105 (116-262) mg / dl (r = -0.407; p = 0.015)] in the patient group. A positive correlation was found between serum BPA levels and HDL cholesterol [55.1 (14.95) mg / dl (r = 0.450; p = 0.007)] levels in the patient group. Results: In the current literature, although there are experimental studies showing that BPA can be effective in the development of prolactinoma; In our study, no significant difference was found between the patient and control groups in terms of BPA levels. According to the results of our study, BPA has a negative correlation with triglyceride levels, and a positive correlation with HDL cholesterol levels. There is a need for studies in a prospective design that examines the BPA exposure in patients with prolactinomas and includes more patients.