Edirne ilindeki 4-42 aylık çocuklarda süt dişlerinin sürme zamanlarının ve sıralarının klinik olarak incelenmesi ve çeşitli etkenlerle ilişkilerinin araştırılması
A clinical examination of eruption timing and sequences of primary dentition in between 4 and 42 months of age children in edirne city and investigation of relationship with various factors
- Tez No: 639058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZVEREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Edirne ilindeki 4-42 aylık çocuklarda süt dişlerin sürme zamanlaması ve sıralaması için uygun referans standardını belirlemek ve süt dişlerin sürmesini etkileyen; erken doğum, doğum ağırlığı, beslenme alışkanlıkları, sosyoekonomik durum, vücut kitle indeksi gibi çeşitli faktörlerin rolünü belirlemektir. Bu tez çalışmasına 4-42 ay yaş aralığındaki 1315 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların ağız muayenesi yapılmış ve velilerine anket formu yöneltilmiştir. Elde edilen verilerin İstatistiksel analizlerinde IBM SPSS Statistics 20 programı, Probit Regresyon analizi, Pearson Korelasyon analizi, Student's T-testi, tek yönlü ANOVA ve Welch ANOVA testleri ile Post-Hoc Tukey ve Tamhane testleri, Ki-Kare ve Fisher Exact testleri kullanılmıştır. Maksillada her diş çıkış zamanı birbirinden istatistiksel olarak anlamlı oranda farklı (p0,05). Erkeklerde 2. molarlar hariç dişler kızlara göre daha erken sürme eğilimi göstermiş olup cinsiyetler arasındaki bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p> 0,05). Kızlarda 51-52 (% 9), 82-84 (% 10), 52-54 (% 7) ve 54-53 (% 6) , erkeklerde 51-52 (% 18), 82-84 (% 5) diş çiftlerinde anlamlı sıralama polimorfizmi gözlenmiştir. Bu tez çalışmasında incelediğimiz doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasındaki çevresel ve genetik faktörler süt dişlerin sürmesiyle ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, Edirne'deki 4-42 aylık çocukların süt dişi gelişiminin ve diş gelişimiyle ilişkili faktörlerin klinik ve akademik olarak değerlendirilmesinde kullanılabilecek güncel verileri sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the appropriate reference standard for the timing and sequencing of primary teeth in children aged 4 to 42 months in the Edirne City and to determine the role of various factors such as preterm birth, birth weight, dietary habits, socioeconomic status, body mass index. 1315 children aged 4-42 months were included in our study. In our study, children's oral examination was performed and a questionnaire was directed to their parents. In the statistical analysis of the data obtained, IBM SPSS Statistics 20 program, Probit Regression analysis, Pearson Correlation analysis, Student's T-test, one-way ANOVA and Welch ANOVA tests, Post-Hoc Tukey and Tamhane tests, Chi-Square and Fisher Exact tests were used. While each tooth emergence time in the maxilla was statistically significantly different (p 0.05). There is a general tendency for the teeth to erupt earlier in boys than girls except for the second molars which erupt late in boys, these differences between the genders were not statistically significant (p> 0.05). Significant sequencing polymorphism was observed in pairs of teeth 51-52 (%9), 82-84 (%10), 52-54 (%7) ve 54-53 (%6) in girls, 51-52 (%18), 82-84 (%5) in boys. The prenatal, natal and postnatal environmental and genetic factors that we examined in our study were found to be related to the primary teeth eruption. As a result, the findings of our study presented up-to-date data that can be used to clinical and academic evaluate the primary teeth development and factors associated with dental development of 4-42 months old children in Edirne.