Edirne il merkezindeki Aile hekimlerinin bütüncül yaklaşıma yönelik bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of family physicians in edirne towards holistic approach
  1. Tez No: 925784
  2. Yazar: BÜŞRA NUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Makivić ve Klemenc- Ketiš'in geliştirdiği“Scale for BioPsichoSocial Dimension of Family Physician' Work”ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılması ve bu ölçek ile Edirne ilindeki aile hekimlerinin biyopsikososyal yaklaşım ile ilgili bilgi ve tutumlarının görülmesi amaçlanmıştır. Ölçeğimiz 35 soru ve 3 alt boyuttan (biyomedikal, psikolojik ve sosyal) oluşmaktadır. Çalışmaya katılan hekimlerin 31'i (%55,4) kadın, 25'i (%44,6) erkekti. Hekimlerin ortalama yaşı 46,36±8,68 iken, 42'si (%75) pratisyen aile hekimi, 14'ü (%25) aile hekimliği uzmanıdır. Çalışmaya katılan hekimlerin meslekte geçirdikleri süre ortalama 21,24±9,25 yıl, birinci basamakta ortalama çalışma yılı 18,36±9,8 yıl, şuan görev yaptığı birimde ortalama çalışma yılı 8,62± 6,35 yıldır. Günlük ortalama baktıkları hasta sayısı 78,09±20,87 olup, hasta başına ayırdıkları ortalama süre 6,68±2,81 dakikadır. Çalışmamızda birinci basamakta çalışma süreleri daha fazla olduğu için pratisyen hekimlerin bütüncül yaklaşımlarının daha güçlü olduğu saptanmıştır. Aile hekimlerinin bütüncül yaklaşımı arttıkça, günlük baktığı hasta sayısının arttığı görülmüştür. Çalışmamızda kadın hekimlerin hasta başına ayırdığı ortalama sürenin, erkeklerden istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksek olduğu görülmektedir. Sonuç olarak Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yaptığımız ölçek ile hekimlerin biyopsikososyal yaklaşımları ölçülerek uzmanlık öncesi ve sonrası eğitimlerle konuya ağırlık verilerek, bütüncül yaklaşımları gelişmiş hekimler yetiştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to conduct a Turkish validity and reliability study of the“Scale for BioPsychoSocial Dimension of Family Physician's Work”developed by Makivić and Klemenc- Ketiš and to see the knowledge and attitudes of family physicians in Edirne about the biopsychosocial approach with this scale. The scale consists of 35 questions and 3 sub-dimensions (biomedical, psychological and social). Of the physicians who participate in the study, 31 (55.4%) were female and 25 (44.6%) were male. The mean age of the physicians was 46.36±8.68 years, 42 (75%) were practitioner family physicians, 14 (25%) were family medicine specialists. The average working year of the participating physicians; in the profession was 21.24±9.25 years, in primary care was 18.36±9.8 years and in the same unit was 8.62±6.35 years. The average number of patients per day was 78.09±20.87 and the average time per patient was 6.68±2.81 minutes. In our study, practitioner family physicians were found to have more holistic, because they had more time working in primary care. When family physicians approach their patients more holistically, the number of patients per day increases. The average time allocated per patient by female physicians was statistically significantly higher than male physicians. In conclusion, with the scale that we conducted a Turkish validity and reliability study, the biopsychosocial approaches of physicians can be measured and physicians with a holistic approach can be trained by providing trainings.