Sezaryen ile doğum yapan annelerin ilk hafta memnuniyet durumları
First week satisfaction status of mothers giving birth by cesarean section
- Tez No: 639059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı, sezeryan ile doğum yapmıış annelerin doğumdan sonraki ilk hafta içindeki memnuniyet durumlarının ve memnuniyeti etkileyen değişkenlerin belirlenmesidir. Yöntem. Araştırma İzmir ilinde SBÜ Tepecik EAH Kadın Doğum Kliniği'nde Eylül 2019 - Şubat 2020 tarihleri arasında sezeryan operasyonuyla canlı doğum yapan ve doğum sonrası en fazla 1 hafta geçen 313 gebe ile yüzyüze / gözetim altında gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların ve eşlerinin sezaryen memnuniyeti ve etkili olabileceği düşünülen özellikleri sorgulanmıştır. Veriler SPSS 21.0 paket programında uygun istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Bulgular. Annelerin yaş ortalaması 28,7, gebelik haftası ortalaması 37,4, ortalama hastanede yatış süresi 2,6 gündür. Gebeliklerin %36,7'sinin planlı olmadığı belirtilmiştir. Gebelik öncesinde doğum kontrol yöntemi kullanma sıklığı %25,6'dır. En sık kullanılan yöntem geri çekmedir (%14,4). Yapılan sezaryen operasyonlarının %55,6'sı planlı, %39'u acil sezaryendir. Operasyonların %96,5'inin epidural/spinal anestezi altında yapıldığı ve %2,6'sında komplikasyon geliştiği belirtilmiştir. Katılımcıların %74,1'i kendisinin, %48,2'si eşinin sezaryenden memnun olduğunu, %83,5'i hastane çalışanlarından memnun olduğunu, %81,2'si sezaryen konusunda olumlu düşünceleri olduğunu belirtmiştir. Sezaryen sayısı arttıkça sezaryenden memnun olma sıklığı da anlamlı düzeyde artmaktadır (p=0,028). Gebelik ya da doğum sırasında geçirilen hastalıklardan sadece enfeksiyon varlığı sezaryen memnuniyetini anlamlı düzeyde olumsuz olarak etkilemiştir (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study is to determine the satisfaction levels of mothers who gave birth by cesarean in the first week after operation and the variables affecting satisfaction. Method. The research was carried out face to face / under supervision with 313 mother who had a live birth with a cesarean operation and the postpartum period was a maximum of 1 week, between September 2019 - February 2020 in SBU Tepecik EAH Gynecology and Obstetrics Clinic in İzmir. The cesarean satisfaction of the participants and the factors thought to be effective were questioned. The data were analyzed in SPSS 21.0 package program with appropriate statistical tests. Results. The average age of the mothers is 28.7, the average gestational week is 37.4, and the average length of hospital stay is 2.6 days. It is stated that 36.7% of pregnancies are not planned. The frequency of using the family planning method before pregnancy is 25.6%. The most commonly used method is withdrawal (14.4%). 55.6% of the cesarean operations performed are planned and 39% are emergency cesarean section. It was stated that 96.5% of the operations were performed under epidural / spinal anesthesia, and complications developed in 2.6%. 74.1% of the participants stated that they were satisfied, 48.2% of their husbands were satisfied with the cesarean section, 83.5% were satisfied with the hospital staff and 81.2% had positive thoughts about cesarean section. As the number of cesarean increases, the frequency of being satisfied with cesarean increases significantly (p = 0.028). The presence of infection from diseases during pregnancy or childbirth significantly affected cesarean satisfaction (p = 0.002).