Pay senedi piyasaları ve Bitcoin piyasaları arasındaki etkileşim: Gelişmekte olan ülkeler örneği
Interaction between share markets and Bitcoin markets: The example of developing countries
  1. Tez No: 639100
  2. Yazar: ECEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bitcoin fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar, finansal analizciler içinde yeni bir konu alternatifi olmuştur. Bu çalışmanın özgün olmasını sağlayan tarafta Bitcoin'in günümüz şartlarında değerlendirip, çalışmalara katkı sağlamasıdır. Bitcoin de meydana gelen fiyat hareketlerinin, gelişmekte olan ülkelerin pay senedi piyasasına etkisi göz önüne alınarak gelecek çalışmalara katkıda bulunmasıdır. Bu çalışmada, BRICS-T (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye) ülke borsalarının hem kendi aralarındaki hem de Bitcoin ile olan varyansta nedensellik ilişkisi 17 Ağustos 2010 - 16 Haziran 2020 günlük verileri ile incelenmiştir. Bitcoin ve BRICS-T ülkeleri arasındaki ortalamada nedenselliğin incelenmesinde Granger (1969) tarafından geliştirilen nedensellik testi kullanılmıştır. Varyansta nedenselliğin incelenmesinde ise Hafner ve Herwatz (2006), tarafından önerilen varyansta nedensellik testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Bitcoin ile BRICS-T ülkeleri arasında ortalamada bir nedensellik ilişkisi olmadığını göstermiştir. BRICS-T ülkeleri için ortalamada nedensellik test sonuçlarına göre ise, yatırımcılar ortalamada nedensellik ilişkisinin tespit edilemediği Rusya - Türkiye borsası, Hindistan - Çin borsası, Güney Afrika - Türkiye borsası ikililerini portföylerinde tutarak bir çeşitlendirmeye gidebilir. Varyansta nedensellik test sonuçları incelendiğinde ise Brezilya borsasından, Bitcoin, Hindistan, Çin ve Güney Afrika borsasına yönelik varyansta yayılım ilişkisi tespit edilmiştir. Çalışmada ortaya çıkan bir diğer önemli bulgu, Türkiye borsa endeksinin, BRICS ülke borsalarında meydana gelen şoktan etkilenmediğidir.
Özet (Çeviri)
Fluctuations in bitcoin prices have become a new subject alternative for financial analysts. What makes this work unique is that Bitcoin evaluates it in today's conditions and contributes to the studies. Considering the effect of price movements in Bitcoin on the stock market of developing countries, it contributes to future studies. In this study, the BRICS-T (Brazil, Russia, India, China, South Africa and Turkey) markets are both among themselves as well as causality in variance with Bitcoin 17 August 2010 - was examined by June 16, 2020 log data. The causality test developed by Granger (1969) was used to analyze the average causality between Bitcoin and BRICS-T countries. n the analysis of causality in variance, the causality test was used in the variance proposed by Hafner and Herwatz (2006). The findings show that there is no average causal relationship between Bitcoin and BRICS-T countries. According to the average causality test results for the BRICS-T countries, investors Russia can not be determined causality average - Turkey stock market, India - China's stock market, South Africa - The Turkey stock can go to a diversification of holding bilateral its portfolio. When the causality test results of the variance are analyzed, the spreading relationship was determined in the variance for the stock exchange, Bitcoin, India, China and South Africa. Another important finding of the study, Turkey stock index is that the BRICS countries affected by the shock occurred in the stock market.