Fama French Beş Faktörlü Varlık Fiyatlandırma Modeli'nin geçerliliği: Borsa İstanbul üzerine bir araştırma
Validity of Fama French Five Factor Asset Pricing Model: A research on Borsa Istanbul
- Tez No: 639099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fama ve French Üç Faktörlü Varlık Fiyatlandırma Modelinin hisse senedi getirilerini açıklamada yetersiz olduğunu düşünmesi üzerine Fama ve French Beş Faktörlü Varlık Fiyatlandırma Modelini çalışmalarında kullanmaya başlamıştır. Bu çalışmayla mevcut değişkenlere yatırım ve karlılık değişkenleri eklenerek incelemeler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Fama-French Beş Faktörlü Varlık Fiyatlandırma Modelinin Borsa İstanbul 100 Endeksi için geçerliliğinin test edilmesidir. Bu kapsamda, Borsa İstanbul 100 Endeksinde yer alan, verilerine düzenli olarak ulaşılabilen 67 imalat işletmesinin 2010-2019 dönemine ait çeyrek dönem verileri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, yatırım, karlılık, PD/DD oranı ve piyasa risk primi olarak bilinen PRF oranı değişkenleri ilgili dönem ve firmalar için pozitif yönde anlamlı ve geçerli olduğu, LNPD değerinin istatistik olarak anlamsız ve geçersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Böylelikle Fama French Beş Faktör Modeli'nin Borsa İstanbul 100 Endeksinde geçerliliğine dair LNPD değişkeni dışında yeterli sonuca varıldığı ve bu firmaların yatırım yaparken tahminlerinde fayda sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fama and French thought that the Three-Factor Asset Pricing Model was insufficient in explaining stock returns, so Fama and French started to use the Five-Factor Asset Pricing Model in their studies. With this study, examinations have been made by adding investment and profitability variables to existing variables. The aim of this study is to test the validity of the Fama-French Five Factor Asset Pricing Model for Borsa Istanbul 100 Index. In this context, quarterly data for the period 2010-2019 of 67 manufacturing enterprises included in the Borsa Istanbul 100 Index, whose data can be accessed regularly, were used. As a result of the study, it was concluded that the variables of investment, profitability, PD / DD ratio and PRF ratio, known as the market risk premium, were positively significant and valid for the relevant period and companies, and the LNPD value was statistically insignificant and invalid. Thus, it was concluded that the validity of the Fama French Five Factor Model in Borsa Istanbul 100 Index, except for the LNPD variable, was obtained and these firms would benefit from their estimates while investing.