Ankara ilinde yaşayan Afgan göçmenlerde ruhsal iyilik hali ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the mental well-being and related factors of Afghan migrants in Ankara
- Tez No: 639103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma ile Ankara'da yaşayan Afgan mültecilerin ruhsal iyilik halinin ve olası ruhsal bozukluklarla ilişkili olan faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma, Ankara ilinde ikamet etmekte olan 160 Afgan göçmen ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak literatürden faydalanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Dünya Sağlık Örgütü-5 İyilik Hali Ölçeği, Majör Depresyon Ölçeği ve Travma Semptomları Ölçeği (Harvard Travma Ölçeği 4.Bölümü) kullanılmıştır. Katılımcıların çalışmada kullanılan ölçeklerden aldıkları puanların sosyo-demografik özellikleri açısından kıyaslanmaları amacıyla T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Mann–Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Ölçeklerin kategorik sonuçları ve sosyo-demografik kategorik değişkenleri arasındaki farkı incelenmek için ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %45'i DSÖ-5 Ruhsal İyilik Hali ölçeğinde eşik değerin altında kalarak kötü sağlık kalitesini sergilenmiştir. Katılımcıların %18,8'inde depresyon ve %23,8'inde travma sonrası stres bozukluğu görülmüştür. Travma sonrası stres bozukluğunun prevalansı kadınlarda (%29,3) erkeklerden (%12,7) daha yüksek çıkmıştır. Bulgularımıza göre, cinsiyet, çalışma durumu, eğitim düzeyi, aylık hane geliri, maddi yardım durumu, barınma koşulları, Türkçe dil yeterliliği ve katılımcıların Türkiye'de kalma, üçüncü bir ülkeye geçme veya Afganistan'a dönme kararları Ankara ilinde yaşayan Afgan göçmenlerin ruh sağlığı ile ilişkili bulunmuştur Sonuç: Ankara ilinde yaşayan Afgan göçmenlerin ruh sağlığı durumu, ev sahibi toplumdan daha kötüdür. Afgan göçmenlere çalışma fırsatı, dil eğitimi ve mali yardım sağlayarak ruhsal sorunlarının minimal düzeye indirilmesini sağlayacak politikalar geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was aimed to determine the mental well-being and associated factors related to the possible mental disorders in Afghan migrants living in Ankara province. Material and methods: The study was carried out with 160 Afghan immigrants residing in Ankara province. Data collection tools included the socio-demographic data collection form, WHO (Five) Well-Being Index, Major (ICD-10) Depression Inventory, and Harvard Trauma Questionnaire (Part 4). Independent samples T-Test, ANOVA, Mann Whitney U, and Kruskal Wallis tests were used to compare scale scores achieved by participants in terms of their socio-demographic characteristics. Chi-square test was used to examine the categorical outcomes of the scales according to socio-demographic categorical variables. Results: 45 % of participants scored less than the threshold value in WHO (Five) Well-Being Index and demonstrated a poor health quality. The prevalence of depression and post-traumatic stress disorder was 18.8% and 23.8% respectively with a higher rate in female (29.3%) than male (12.7%). According to our findings, participants' gender, employment status, education level, monthly household income, financial aid, housing conditions, Turkish language proficiency, and the decision whether to stay in Turkey, go back to Afghanistan or to a third country was found to be associated with their mental well-being and possible mental disorders. Conclusion: The mental health of Afghan immigrants living in Ankara is worse than the host Community. Policies should be developed to minimize mental problems by providing Afghan migrants with the opportunity to work, language education and financial aid.