Çocukluk çağı immün trombositopenik purpura (ITP) hastalarının yaş gruplarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of childhood immune trombocytopenic purpura (İTP) patients BY age groups
  1. Tez No: 639109
  2. Yazar: MUHAMMED PARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ACIPAYAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: İmmün trombositopeni, artmış kanama riskine neden olabilen, trombosit sayısının azalması ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. Çalışmamızda immün trombositopeni tanılı hastaların yaş gruplarına, demografik özelliklerine, laboratuvar verilerine, kronikleşme eğilimlerine ve tedaviye yanıtlarına göre karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Eylül 2014 ile Ocak 2019 tarihleri arasında immün trombositopeni tanısı alan hastalar 3-24 ay, 2-10 yaş ve 10-18 yaş olarak gruplara ayrıldı. Gruplar demografik özelliklerine, laboratuvar verilerine, tedavi şekillerine, tedaviden 12 ay sonraki trombosit sayılarına, tedaviye dirençlerine ve kronikleşme durumlarına göre değerlendirilip istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmaya immün trombositopeni tanısı alan 104 hastanın 95'i dahil edildi. Çalışmada 3-24 ay arasındaki grupta 28 (%29,5), 2-10 yaş arasındaki grupta 41 (%43,2) ve 10-18 yaş arasındaki grupta 26 (%27,3) hasta vardı. 3-24 ay grubunun %53,6'sı, 2-10 yaş grubunun %58,5'i ve 10-18 yaş grubunun %57,7'si erkekti (p=0,915). CMV IgM pozitifliği 3-24 ay grubunda diğer gruplardan anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,036). Tanı anındaki ortalama trombosit sayısı 3-24 ay grubunda 8,142±4,428 x10³/mm³, 2-10 yaş grubunda 10,609±7,252 x10³/mm³ ve 10-18 yaş grubunda 14,125±8,669 x10³/mm³ idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Immune thrombocytepenia is an autoimmune disease characterised by decreased platelet count, which can cause increased bleeding risk. In our study, it was aimed to compare patients with immune thrombocytopenia according to their age groups, demographic features, laboratory data, tendency to chronicize and response to treatment. Material and Method: Patients diagnosed with immune thrombocytopenia between September 2014 and January 2019 were divided into groups as 3-24 months, 2-10 years and 10-18 years. The groups were evaluated statistically according to demographic features, laboratory data, treatment modalities, platelet counts 12 months after treatment, resistance to treatment and chronicization states. Results: In this study, 95 of 104 patients diagnosed with immune thrombocytopenia were included. There were 28 (29.5%) patients in the group between 3-24 months, 41 (43.2%) patients in the group between 2-10 years old and 26 (27.3%) patients in the group between 10-18 years old in the study. 53.6% of the 3-24 month group, 58.5% of the 2-10 age group and 57.7% of the 10-18 age group were men (p = 0.915). CMV IgM positivity was significantly higher in the 3-24 month group than the other groups (p = 0.036). The mean platelet count at the time of diagnosis was 8,142 ± 4,428 x10³/mm³ in the 3-24 month group, 10,609 ± 7,252 x10³/mm³ in the 2-10 age group and 14,125 ± 8,669 x10³/mm³ in the 10-18 age group.