Sahra altı Afrika ülkelerinde insani gelişmişlik endeksini etkileyen faktörler üzerine bir çalışma
A study on factors affecting the human development index in Sub Saharan African countries
  1. Tez No: 639126
  2. Yazar: ANDREW KUMA DZASITSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tezde 2005-2015 yılları arasında 25 Sahra Altı Afrika ülkesi için insani gelişmişlik endeksini etkileyen faktörleri analiz eden bir çalışma yapılmıştır. İnsani gelişmişlik endeksi ile doğrudan yabancı yatırımlar, Türkiye'nin yaptığı resmi kalkınma yardımları ve kişi başına reel gayrisafi yurt içi hasıla faktörleri arasındaki ilişki iki aşamalı sistem Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi ile incelenmiştir. Hem kısa hem uzun dönemde kişi başına reel gayrisafi yurt içi hasıla insani gelişmişlik endeksi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Doğrudan yabancı yatırımların insani gelişmişlik endeksi üzerinde negatif bir etkisi vardır. Fakat, Türkiye'nin yaptığı resmi kalkınma yardımlarının insani gelişmişlik endeksi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyze factors affecting the Human Development Index in 25 Sub Saharan African Countries for the period 2005 to 2015. We study the relationship between the Human Development Index and some factors like a foreign direct investment, per capita real gross domestic product, and official development assistance from Turkey using the two-way system Generalized Method of Moments. It is shown that per capita real gross domestic product has a positive effect on the human development index both in the short run and long run. Foreign direct investment has a negative effect on the human development index. However, the official development assistance from Turkey has no statistically significant effect on the human development index.