Zimbabve safari turizmine katılan uluslararası turistlerin beklenen faydalara göre pazar bölümlendirmesi
Market segmentation according to expected benefits of international tourists participating in Zimbabwe safari tourism
- Tez No: 639140
- Danışmanlar: Prof. Dr. KEMAL BİRDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yabancı turistlerin Zimbabve milli parklarındaki safari tatillerinden elde ettikleri faydaları ve turist profillerini belirlemek için homojen gruplara ayırmaktır. Fayda faktörleri ve pazar bölümleri, yabancı turistlerin demografik ve seyahat özellikleri arasındaki farklılıklarına göre belirlenmiştir. Ayrıca, çalışmada, Zimbabve Milli Parklarını ziyaret eden yabancı turistlerin şikâyetleri ve beğenileri de araştırılmıştır. Veri toplamak için anket tekniği kullanılmıştır. Anketler, safari tatillerini Hwange Ulusal Parkı, Mana Havuzları Milli Parkı ve Gonarezhou Ulusal Parkı'nda 1 Şubat - 30 Nisan 2019 tarihlerinde geçiren yabancı turist gönüllülerine çevrimiçi olarak tasarlandı ve dağıtıldı. Toplam 301 yanıt alındı. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler aritmetik ortalama, medyan, mod ve standart sapma kullanıldı. T testi, ANOVA, faktör analizi, kümeleme analizi ve ki-kare analizlerinden de yararlanıldı. Faktör analizi sonucunda 3 fayda faktörü elde edilmiştir. Bu faktörler“Sosyalleştirme ve kendini geliştirmek”,“Doğa ve vahşi yaşamı tanımak”ve“Rahatlamak”olarak adlandırıldı. Üç fayda faktörüne K-Ortalama Kümeleme analizi uygulanmış ve bunun sonucunda 2 pazar bölümü (kümeler) elde edilmiştir. Bunlar:“Sosyalleşme arayanlar”ve“Doğa ve vahşi yaşamı arayanlar”olarak adlandırıldı. Bu bulgular, milli parkların yöneticilerine turistlere neler sunacakları, kaliteli hizmetlerini nasıl geliştirebilecekleri ve ayrıca yeni planlar ve stratejiler geliştirmek için öneriler sunmaları konusunda önemli bilgiler vermektedir. Buna ek olarak, bu bulgular safari turizm pazarı, safari konaklama tesisleri ve safari pazarlamacıları, milli parklardaki safari turistlerinin değerli tatil deneyimleri ve pazarlama faaliyetleri için önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The key purpose of this study is to determine the benefits sought by foreign tourists from safari holidays in Zimbabwe national parks and to devide them into homogeneous groups to determine tourist profiles. Benefit factors and market segments are determined according to the foreign tourists' differences between demographic and travel characteristics. Complaints and likes of the foreign tourists visiting Zimbabwe National Parks were investigated. Questionnaire technique was used for data collection. Online questionnaires were designed and distributed online to the foreign tourist volunteers who spend their safari holidays in the Hwange National Park, Mana Pools National Park and Gonarezhou National Park on 1 February to 30 April 2019. A total of 301 responses were received. Descriptive statistics arithmetic mean, median, mode and standard deviation were used in the study. T-test, ANOVA, factor analysis, clustering analysis and chi-square analysis were also used. As a result of factor analysis, 3 benefit factors were obtained. These factors were called“Socializing and improving yourself”,“Getting to know nature and wildlife”, and“Relax”. K-means Cluster clustering analysis was applied to3 benefit factors and 2 market segments (clusters) were obtained as a result. These are:“Seeking socialization”,“Seekers of nature and wildlife”. These findings provide important information to the managers of national parks about what to offer tourists, what how they can develop quality services and also offers suggestions for developing new plans and strategies. In addition, these findings provide important information to the safari tourism market, safari loudging establishments and safari marketers, for a valuable holiday experiences of safari tourists in national parks and also for marketing activities.