The impact of economic factors on emigration in Zimbabwe (2008-2019)
Ekonomik faktörlerin Zimbabve'de göç üzerindeki etkisi (2008-2019)
- Tez No: 660389
- Danışmanlar: Prof. Dr. ERDAL TANAS KARAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Zimbabve'nin diğer ülkelere göçü, ekonomik, sosyal ve politik faktörleri içeren birçok faktör tarafından tetiklendi. Zimbabve'nin göçünün ana nedeni, 2008 ve 2019 yılları arasındaki zorlu ekonomik koşullardı. Zimbabve'liler göçü Zimbabve'de var olan yaşanmaz koşullardan kurtulmanın bir yolu olarak kullandılar. Zimbabve'nin göçünün zimbabwe'nin ekonomisi üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardı. Para transferleri ekonomi üzerinde olumlu bir etkiye sahipti ve altyapıyı geliştirmek ve yoksulluğu azaltmak için kullanıldı. Bununla birlikte, beyin göçü Zimbabve ekonomisi üzerinde olumsuz bir etkiye sahipti. Yazar, göçün nedenlerini ve göçmenlerin zimbabwe'den diğer destinasyonlara göç etme kararını ne ölçüde etkilediğini araştırmak için karışık bir metodoloji kullandı. Covid - 19 pandemisinin salgını nedeniyle, araştırmacı araştırmanın anketlerini yönetmek için çevrimiçi platformlardan yararlandı. Katılımcıların tepkilerinin derin bir analizinden sonra, araştırma, Zimbabve halkının önemli bir yüzdesinin göç ettikleri hedef ülkelerdeki ekonomik statülerini ilerletmek için göç ettiğini buldu. Ekonomik nedenlerden dolayı göç etmenin yanı sıra, çalışma Zimbabve halkının eğitim ve aile birleşimi de dahil olmak üzere başka nedenlerle göç ettiğini buldu. Araştırmacı, Zimbabve hükümetinin zimbabve'deki göçü dengelemek için uygulayabileceği tavsiyelerde bulundu.
Özet (Çeviri)
The emigration of Zimbabwe to other countries was triggered by many factors that included economic, social and political factors. The major cause for emigration of Zimbabwe was the hard-economic conditions between the year 2008 and 2019. Zimbabweans used emigration as a way of surviving the unliveable conditions that existed in Zimbabwe. Emigration of Zimbabweans had both favourable and unfavourable effects on Zimbabwe's economy. Remittances were a favourable effect on the economy and were used for the development of infrastructure and were also used to reduce poverty. However, brain drain had negative impact on the economy of Zimbabwe. The author used a mixed methodology to investigate the reasons for emigration and to what extent the factors influenced the decision of emigrants to emigrate from Zimbabwe to other destinations. Due to the outbreak of COVID- 19 pandemic, the researcher utilised online platforms to administer questionnaires of the research. After a deep analysis of the responses from the participants, the research found that a significant percentage of Zimbabweans emigrated for advancing their economic status in destination countries they emigrated to. Apart from emigrating for economic reasons, the research also discovered that Zimbabweans emigrated for other reasons that included education and family reunion. The researcher provided recommendations the government of Zimbabwe can implement to balance migration in Zimbabwe.