Cinsiyetin had suçlarına etkisi
The effect of gender on hadd crimes
- Tez No: 639151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma İslam ceza hukukunda had suçlarında cinsiyetin yani kadın ve erkek olmanın cezanın uygulanmasındaki etkisini ele almaktadır. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun ceza hukuku içerisindeki yeri, sınırlandırılması, araştırmanın amacı, yöntemi ve kaynaklarıyla ilgili bilgiler yer almaktadır. Birinci bölümde suç ve ceza terimlerinin kavramsal çerçevesi ele alınmıştır. Bu bölümde suç kavramının tanımı, suçun genel unsurları, suçların tasnifi, ceza kavramının tanımı ve cezanın temel özelliklerine değinilmiştir. Had suçları ve bu suçlara uygulanacak cezalar delilleriyle birlikte incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümü olan ikinci bölümde ise cinsiyetin had suçlarına etkisi, cinsiyetin etkili olduğu suçlar ve cinsiyetin etkili olmadığı suçlar başlıkları altında ele alınmış ve hukuki sonuçları incelenmiştir. Kadın ve erkeğin farklı değerlendirildiği hususlar dayandıkları delillerle açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamız ulaştığımız neticeleri içeren sonuç bölümüyle sona ermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Suç, Ceza, Had, Cinsiyet, Kadın, Erkek.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of gender, that is, male and female, on the implementation of punishment in Islamic criminal law. Our study consists of introduction and two parts. In the introduction part, there is information about the place of the subject in criminal law, its limitation, the purpose, method and resources of the research. In the first part, the conceptual framework of crime and criminal terms is discussed. In this section, the definition of the concept of crime, the general elements of crime, the classification of crimes, the definition of the concept of punishment and the basic features of the punishment are mentioned. Hadd and punishments to be applied to these crimes are examined together with their evidence. In the second part, which is the last part of our study, the effect of gender on the hadd crimes, the crimes that gender is effective and crimes that are not effective are examined and their legal results are examined. The issues in which male and female are evaluated differently are tried to be explained with the evidence they support. Our study ended with the conclusion section containing the results we reached. KEYWORDS: crime, criminal, hadd, gender, male, female.