Bir sorunsal olarak Abdullah Cevdet, Ziya Gökalp ve Erol Güngör'de Batılılaşma
Westernization as a problematic by Abdullah Cevdet, Ziya Gökalp and Erol Güngör
- Tez No: 639163
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkiye'nin özellikle son birkaç yüzyıllık dönemi, Batılılaşma hareketleri kapsamında, daha önce benzeri görülmemiş bir hızda artış göstermiş bir döneme karşılık gelmektedir. Osmanlı Devleti'nin yıkılış döneminde reform anlayışıyla başlayan süreç, Cumhuriyet dönemiyle inkılap düşüncesine evrilerek devam etmiş olan Batılılaşma arzusu, bugün güncelliğini korumaya devam etmektedir. Ancak henüz kesin bir başarı sağlandığı söylenemez. Bu çalışma Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan süreçte Türk sosyal bilimler alanında özgün duruşlara sahip Abdullah Cevdet'in, Ziya Gökalp'in ve Erol Güngör'ün Batılılaşma sorunsalı kapsamındaki fikirleri ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, bugüne kadar tartışılma kabiliyetini koruyan Batılılaşma anlayışının, üç düşünür çerçevesinde incelenerek Batılılaşma sorunsalına çözüm bulunup bulunamayacağını sorgulamaktır. Düşünürler ve eserleri hakkında literatür taraması yapılarak ve Batılılaşma kapsamında kendi eserleri incelenerek gerçekleştirilen bu çalışma da, her biri farklı dönem ve çizgileri temsil eden üç Türk aydınının Batılılaşma sorunsalına yaklaşım tarzları ve önerdikleri çözümlerin mercek altına alınması amaçlanmaktadır. Bu üç düşünür, fikirleriyle yaşadıkları dönemin sorunlarına çare olmaya çalışmıştır. Bu nedenle birbirlerinin kronolojik olarak devamı niteliği göstermektedir. Bu inceleme, dünden bugüne değişen ve gelişen tarihi süreç üzerinden fikirleri görerek, bugüne cevap bulabilmek için bir yol gösterici niteliğindedir. Türkiye'nin Batılılaşmaya dair içinde bulunduğu sorunların çözümleri büyük ölçüde geçmişinde saklıdır. Dolayısıyla, bu üç düşünür de Türkiye'nin Batılılaşma sürecini anlayabilmek adına bize ışık tuttuğu bu kapsamda söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Last few hundred years of Turkey correspond to a period which has never demonstrated an unprecedented increase before in terms of Westernization movements. The process, which started with reform concept in demolishment period of Ottoman Empire and continued to desire of Westernization by evolving into idea of revolution, still continues to be relevant. However, it cannot be said that a certain success has been achieved yet. In this study, ideas of Abdullah Cevdet, Ziya Gökalp and Erol Güngör, who have genuine stances on Turkish Social Sciences in the period from Ottoman Empire to Republic of Turkey, on westernization problem are discussed. The hypothesis of the study is to question whether a solution can be found to the problem of Westernization, which has remained debatable until now, within the framework of the ideas of these three thinkers. In this study, which is conducted by reviewing the literature on thinkers and their work as well as examining the their own work on westernization scope, manners of approaching and proposed solutions of these three thinkers who represents different periods and lines are aimed to be scrutinized. These three thinkers tried to resolve the problems that are encountered on their period with their ideas. Therefore, it shows the continuation of each other chronologically. This study constitutes as a guide to find the answer to the present by seeing the ideas through the historical process that has changed and developed from past to today. Solutions to the problems that Turkey faces belonging to Westernization lies largely beneath Turkey's past. These three thinkers shed light to us to understand the process of Turkey's Westernization process.