Yeni kamu işletmeciliği yaklaşımının yerel yönetimler üzerine yansımaları
Local approach to new public management reflections on managements
  1. Tez No: 673733
  2. Yazar: ÖMER ABDULLAH YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
1929 yılında başlayan ve İkinci Dünya Savaşı ile altın yıllarını yaşayan refah devleti anlayışı ile birlikte geleneksel yönetim düşüncesi hüküm sürmüştür. 1970'li yıllarda refah devletinin içinde bulunduğu krizi aşmak adına piyasa temelli, minimalist devlet anlayışının öncelendiği yeni yönetim düşüncesi hakim olmaya başlamıştır. Temel değerleri toplumu merkezine alan bir demokrasi yorumu etrafında şekillenen geleneksel kamu yönetimi düşüncesinin aksine, yeni kamu işletmeciliği düşüncesi; merkeze, bireyi alan demokrasi yorumunu desteklemektedir. İşletme temel değerleri doğrultusunda kamu yönetiminde yapılmak istenen değişimler, bu fikrin karşıtlarınca demokratik katılımı azaltacağı fikriyle eleştirilmekte; işletmecilik yandaşları da yeni uygulamalarla demokrasinin daha yüksek düzeyde hayata geçirileceğini savunmaktadır. ABD ve İngiltere'de başlayan yeni kamu işletmeciliği anlayışı daha sonra birçok ülkede uygulanmaya başlamış, siyasal ve yönetsel alanda meydana gelen değişim ile birlikte yerel yönetim sistemlerinde dönüşüm başlamıştır. Küreselleşme, özelleştirme, sivilleşme ile birlikte yerelleşme yeni kamu işletmeciliği anlayışının temellerini oluşturmuştur. Bu minvalden hareketle hazırlanan çalışmanın temel sorunsalı, farklı ülke uygulamalar üzerinden yeni kamu işletmeciliği düşüncesinin yerel yönetimlere nasıl bir yansımasının olduğunun irdelenmesidir. Bu sorunsal çerçevesinde hazırlanan çalışmanın temel amacı, yeni kamu işletmeciliği düşüncesinin seçilmiş ülkelerin genelde kamu yönetimi sistemleri, özelde ise yerel yönetimlere etkisinin karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirmeye tabi tutulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan çalışma kapsamında, ilk olarak geleneksel yönetim anlayışı hakkında kısa bir bilgi verilmekte, 1970'li yıllarla birlikte ivme kazanan liberal uygulamalar ve beraberinde getirdiği yeni kamu işletmeciliği düşüncesini ortaya çıkaran sebepler, teoriler, yerel hizmetlere yansıması irdelenmektedir. Yerel yönetimler ilgili kavramsal bilgilere yer verildikten sonra, yeni kamu işletmeciliği anlayışının temel fonksiyonları ve ilkeleri ele alındıktan sonra, YKİ anlayışının yerel yönetimlere etkisi hem Türkiye hem de Almanya, İngiltere, ABD, Yeni Zelanda, Azerbaycan İtalya ve İspanya açısından incelenmekte daha sonra karşılaştırılmalı olarak ele alınmaktadır
Özet (Çeviri)
Along with the understanding of the welfare state, which started in 1929 and lived its golden years with the Second World War, traditional management thought prevailed. In the 1970s, in order to overcome the crisis of the welfare state, the new management idea, in which the market-based, minimalist state understanding was prioritized, began to dominate. Contrary to the traditional public administration thought, which is shaped around a democracy interpretation that centers the basic values on the society, the new public management idea; supports the interpretation of democracy that puts the individual at the center. The changes that are desired to be made in the public administration in line with the basic values of the enterprise are criticized by the opponents of this idea with the idea that it will reduce the democratic participation; supporters of business administration also argue that democracy will be implemented at a higher level with new practices. The new public management approach, which started in the USA and England, later began to be implemented in many countries, and with the change in the political and administrative field, the transformation in local government systems began. Globalization, privatization, and localization along with demilitarization formed the foundations of the new public management approach. The main problematic of the study, which was prepared from this point of view, is to examine how the new public management idea reflects on local governments through different country practices. The main purpose of the study, which was prepared within the framework of this problematic, is to comparatively evaluate the effect of the new public management idea on the public administration systems of selected countries in general and local governments in particular. Within the scope of the study prepared for this purpose, firstly, a brief information about the traditional management approach is given, the liberal practices that gained momentum with the 1970s and the reasons, theories and reflections on the new public management thought that it brought with it are examined. After the conceptual information about local governments is given, the basic functions and principles of the new public management approach are discussed, the effect of the NPM concept on local governments is examined in terms of both Turkey and Germany, England, USA, New Zealand, Azerbaijan, Italy and Spain. is taken.