Özel gereksinimli öğrenciler ile lise öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumları ile boş zaman yönetimlerinin karşılaştırılması
Investigation of athletes' mental training skills, self-efficiency, struggle and anxiety in sports
- Tez No: 994394
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmada özel gereksinimli lise öğrencileri ile anadolu lisesi öğrencilerinin beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarını belirlemek ve iki grubun boş zaman yönetimlerinin farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amaçlanmıştır. Aratırmanın çalışma grubu 2024-2025 Eğitim-Öğretim döneminde öğrenim gören, Milli Eğitim Bakanlığı‟na bağlı Adana ili merkez Yüreğir ilçesinde bulunan 2 farklı türdeki liseden 77 özel eğitim lisesi öğrencisi ve 257 lise öğrencisi toplam 334 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma sırasında katılımcılara Güllü ve Güçlü (2009), tarafından hazırlanan Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği, ve Akgül ve Karaküçük (2015) tarafından Türkçe formu oluşturulan“Boş Zaman Yönetimi Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanında iki örneklem t testi, ikiden fazla grupların grup puan ortalamalarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ve değişkenler arasında ilişkinin sınanmasında ise pearson korelasyon analizi gibi parametrik testler kullanılmıştır. Beden eğitimi dersine yönelik tutum ile boş zaman yönetimi arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir.Elde edilen bu bulgular çerçevesinde, beden eğitimi derslerinin yalnızca fiziksel gelişime katkı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda bireylerin duygusal ve sosyal gelişimlerini de destekleyici bir işlev üstlendiği testpit edilmiştir. Bu durumda, hem özel gereksinimli bireyler hem de tipik gelişim gösteren öğrenciler açısından beden eğitimi derslerinin eğitsel ve psikososyal açıdan önemli bir rol oynaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of high school students with special needs and Anatolian high school students towards physical education classes, and to identify whether there are differences between the two groups in terms of their leisure time management. The study group consists of a total of 334 students, including 77 students from a special education high school and 257 students from a general high school, all of whom were enrolled in two different types of high schools located in the central Yüreğir district of Adana province, affiliated with the Ministry of National Education during the 2024–2025 academic year. During the research, the“Physical Education Course Attitude Scale”developed by Güllü and Güçlü (2009) and the Turkish version of the“Leisure Time Management Scale”adapted by Akgül and Karaküçük (2015) were administered to the participants. In addition to descriptive statistics, parametric tests such as the independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) for comparing group mean scores across more than two groups, and Pearson correlation analysis for examining the relationships between variables were used to analyze the data. A significant and positive relationship was found between attitudes toward physical education classes and leisure time management. Based on these findings, it has been determined that physical education classes not only contribute to physical development but also play a supportive role in individuals' emotional and social development. In this context, physical education classes are expected to play an important educational and psychosocial role for both students with special needs and those with typical development.