Mobil bankacılığın benimsenmesini etkileyen faktörlerin analizi
The analysis of factors affecting adaption of mobile banking applications
- Tez No: 639219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma beş faktör kişilik özelliklerinin mobil bankacılık uygulamalarının kullanılmasına olan etkilerini irdelemeyi ve bu doğrultuda hangi kişilik özelliğinin mobil bankacılık uygulamalarına ilişkin hangi tutumla ilişkili olacağını incelemeyi amaçlamıştır. Mobil bankacılık uygulamalarını kullanan katılımcılarla (N = 245) gerçekleştirilen çalışmada beş faktör kişilik özellikleri ve mobil bankacılığa ilişkin tutumlar kanonik korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleri kullanılarak incelenmiştir Kanonik korelasyon analizi sonuçları iki anlamlı kanonik fonksiyon ortaya çıkarmıştır. İlk fonksiyonda beş kişilik özelliğinin mobil bankacılık uygulamalarına ilişkin dört tutum ile ilişkili olduğu genel bir yapı açığa çıkmıştır. İkinci kanonik fonsiyonda ise kişilik özelliklerinden sorumluluk ve duygusal dengesizliğin, mobil bankacılık uygulamalarına ilişkin tutumlardan kullanışlılık ile pozitif, güven ile ise negatif ilişkili olduğu bir yapı ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen hiyerarşik regresyon analizleri ikinci basamakta sınanan kişilik özelliklerinden sorumluluk ve dışa dönüklüğün mobil bankacılık kullanım sıklığını pozitif yönde tahmin ettiğini göstermiştir. Mobil bankacılık uygulamalarına ilişkin tutumların da dahil edildiği üçüncü basamakta ise mobil bankacılık kullanım sıklığı algılanan kullanışlılığı pozitif yönde, sosyal etkiyi ile negatif yönde tahmin ettiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the interplay between personality traits and use of mobile banking applications. In this regard, the relationship between personality traits and attitudes towards use of mobile banking applications was investigated. Data were collected from a sample of participants (N = 245) who are users of mobile banking application and analyzed with canonical correlation and hierarchical regression. Canonical correlation analysis results revealed two canonical functions. First function indicated an overall significant relationship between five personality traits and four attitudes towards mobile banking applications. The second canonical function showed that personality traits of conscientiousness and neuroticism were positively related to perceived usefulness and were negatively related to trust. The hierarchical regression analysis results showed that, at the second step of the model, personality traits of conscientiousness and extraversion predicted frequency of mobile banking applications use. The third step of the model shwoed that when personality traits and attitudes were included to the model, the frequency of mobile banking applications use was positively predicted by perceived usefulness and negatively predicted by social influence.