Kurumsal yönetim ilkelerinin hisse getirilerine etkisi: Borsa İstanbul'da bir araştırma
The effect of corporate governance applications on stock returns: A study on Istanbul Stock Exchange market
- Tez No: 639220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OĞUZ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünya genelinde etkisini hızla arttıran ve yatırım tercihlerine bir kıstas olarak kabul edilen kurumsal yönetim kavramı ve bu kavramın şirket performansı üzerindeki etkisi son yıllarda üzerinde birçok araştırma yapılan bir konu olmuştur. Çıkış noktası itibarı ile şirket riskini azaltmak ve yönetimsel başarısızlıkları sıfırlayarak şirketleri yatırımcıya daha cazip yatırım aracı olarak sunmayı amaçlayan kurumsal yönetim anlayışı kavram itibarı ile dünya borsalarının dengeli ve tahmin edilebilir olması, volatilitenin dengelenmesi, efektif pazar fiyatlamasının yapılabilmesi ve yatırımcı için yeterli bilgilendirmeyi sunması açısından önemli görülen bir yaklaşımdır. Bu araştırmada Borsa İstanbul'da SPK tarafından kurumsal yönetim ilkelerinin benimsenmesi ve 2007 yılında kurumsal yönetim endeksinin (XKURY) oluşturulmasından itibaren SPK tarafından yayınlanan kurumsal yönetim ilkelerine uyan ve şirketlerin hisse senedi performansı ile bağımsız denetim şirketleri tarafından yayınlanan kurumsal yönetim notu arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 2008-2019 yılları arasında kurumsal yönetim notu hesaplatmış 52 BIST 100 şirketinin hisse performansı ile kurumsal yönetim final ve alt kategori notlarının ilişkileri panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Analizde aynı dönem içindeki BIST 100, XKURY endeksi performansları ve A.B.D. Doları kurundaki değişim kontrol değişkenleri olarak kullanılmıştır. Analizde aynı dönem içindeki BIST 100, XKURY endeksi performansları, kur değişimi kontrol değişkenleri olarak kullanılmıştır. Veri analizi sonucunda şirketlerin aldığı kurumsal yönetim final notu ve kamuyu aydınlatma & şeffaflık, yönetim kurulu ve pay sahibi alt kategorilerinde herhangi bir anlamlılık tespit edilememiş, menfaat sahipleri alt kategorisindeki puan artışı ile şirketlerin hisse getiri artışı arasında ise olumlu yönde bir anlamlılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The starting point of the corporate governance is to make a company a better investment option for the investors by minimizing the corporate risks and neutralizing the management fails which conceptually aims to make stock exchange markets more predictable and stable, stabilizing the market volatility and to determine right market pricing which can also provide adequate amount of information to investors. This research is aimed to survey the linkage between the company performance and the corporate governance note of the company which was noted by independent audit firms after the implementation of the corporate governance principles to Istanbul Stock Exchange Market (BIST) and establishment of a specific corporate governance index (XKURY) in 2007. The purpose of the research is to detect the possible effects of corporate governance implementations on the companies' stock prices in tandem with its theory. This research is analyzed 52 companies who are in BIST 100 index and have calculated their corporate governance performance in 2008-2019 with panel data dummy variables fixed effects model by taking corporate governance final note and subcategory notes into two different regression models to compare with using BIST 100 and XKURY index performance and USD/TRY exchange rate on the same timeline as control variables. In conclusion of the data analysis the research have not detected any type of significance between corporate governance final note and the subcategory notes of board of directors, stockholders, public disclosure and transparency. Apart from these a positive significance has been detected between the subcategory note of stakeholders and performance of the stock price.