Factors affecting cloud computing adoption in emerging markets (İzmir, Turkey)
Gelişmekte olan piyasalarda bulut bilişim adaptasyonunu etkileyen kritik faktörler (İzmir, Türkiye)
  1. Tez No: 639223
  2. Yazar: CAN SAYGINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bulut bilişim, işletmelere bilgi işlem altyapı çözümleri sunmaktadır. Ancak, şirketler bulut bilişimi adapte ederken kendine uygun başarı, potansiyel zorlukları, ihtiyaçları, sonuçları, riskleri, şirket içi karar yönünü ve iş modelini araştırma ihtiyacı duymalıdır. Dünyada veri artışıyla beraber, bulut bilişim adaptasyonu üretim, hizmet, ulusal pazarda çalışan, uluslararası pazarda çalışan, mikro ölçekli işletmeler, küçük ve orta ölçekli şirketler ve büyük ölçekli şirketler tarafından göz ardı edilmemesi gereken bir süreçtir. Gelişen endüstriyel rekabet ortamında bu süreçlerin gelişmesi, işletmelere sanayi 4.0'ın elementleri olan büyük veri, nesnelerin interneti ve yapay zekâ uygulamalarından daha çok faydalanmasını sağlayacaktır. Bu teknolojiyi adapte etmek için de bulut sağlayıcılar altyapı, platform ve yazılım hizmetlerini; özel, genel, topluluk ya da hibrit bulut ortamında işletmelerin ihtiyacına göre yayınlamaktadır. Bu araştırma, bulut bilişimin adaptasyonu ile ilgili işletmelerin algısını anlamayı ve Türkiye'nin İzmir ilinde bulut bilişimin benimsenmesini etkileyen faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bulut bilişimin adaptasyonu algısı açıklayıcı analiz ile incelenmiştir. Bulut bilişim adaptasyonu (CCA), doğrulayıcı faktör analizinde bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler, Yeniliğin Yayılma Teorisi (DOI) teorisinden elde edilen faktörler göreceli avantajlar (RA), güvenlik endişeleri (SC), maliyet tasarrufu (CS), uyumluluk (COMP) ve karmaşıklıktır (COMPX). Teknolojik, Örgütsel ve Çevresel (TOE) teorisinden elde edilen faktörler teknolojik hazırlık (TR), üst yönetim desteği (TMS), firma büyüklüğü (FS), yasa düzenleyici destekler (RS) ve rekabet baskısıdır (CP). Elde edilen açıklayıcı analiz sonuçlarına göre, uzaktan çalışabilirlik, İzmir'deki buluta geçen şirketler için bulut bilişime adaptasyonun en önemli sebebiyken; iş süreçleri uyum sorunu ve güvenlik kaygıları, İzmir'de buluta geçmeyen şirketlerin karşılaştıkları en önemli sorunlar olarak göze çarpmaktadır. Elde edilen doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarına göre, karmaşıklık (COMPX) ve üst yönetim desteğinin TMS), bulut bilişime adaptasyonda (CCA) doğrudan etkisi bulunmaktadır. Göreceli avantajlar (RA) ve uyumluluk (COMP), karmaşıklık (COMPX) faktöründe doğrudan etkisi vardır. Teknolojik hazırlığın (TR) ve rekabet baskısının (CP), üst yönetim desteğine (TMS) doğrudan etkisi bulunmaktadır. Bu araştırmada, bulut bilişime adaptasyon için bir karar alma modeli oluşturarak işletmelere katkıda bulunması hedeflenmektedir. Bulut bilişimin faydalarının ve zorluklarının, sektördeki işletmeler ve akademi için kapsamlı ve katma değerli veriler sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cloud computing has embraced IT infrastructure solutions to companies. However, companies need to investigate success, potential challenges, requirements, consequences, risks, decision guidance, and business models of cloud computing adoption. With the increasing amount of data all over the world, cloud computing adoption is a process of taking into consideration for each type of companies (production or service, companies driving in national or international and micro companies, small and medium companies or large companies) in each type of countries (developed or developing countries) to gain benefits from its provided benefits such as industrial 4.0 elements in terms of big data, internet of things and artificial intelligence and to keep pace with the industrial and sectoral era in the competitive environment. Cloud providers provide cloud services such as IaaS (Infrastructure as a service), PaaS (Platform as a service) and SaaS (Software as a service) and deploy them into Private cloud, Public cloud, Community Cloud or Hybrid Cloud. This research aims to understand the perception of company types on cloud computing adoption and investigate the factors affecting cloud computing adoption in Izmir, the city of Turkey. The perception of cloud computing adoption is examined with descriptive analysis. Cloud computing adoption (CCA) is made as a dependent variable in confirmatory factor analysis. In this paper, the factors affecting cloud computing adoption are a relative advantage (RA), security concerns (SC), cost savings (CS), compatibility (COMP), and complexity (COMPX) adopted from DOI theory. Technological readiness (TR), top management support (TMS), firm size (FS), regulatory support (RS), and competitive pressure (CP) adopted from TOE theory. The descriptive analysis results show that working collaboratively with remote is the most important reason for adopting. On the other hand, business processes adoption issues and security concerns are the important barriers of cloud computing adoption in Izmir. The confirmatory factor analysis results show that complexity (COMPX) and top management support (TMS) directly affect cloud computing adoption. Relative advantage (RA) and Compatibility (COMP) affects complexity (COMPX). Technological Readiness (TR) and Competitive Pressure (CP) also affect Top Management Support (TMS). This research contributes to companies by building a decision-making model for the companies for CC adoption. Through descriptive analysis of benefits and challenges of cloud computing and confirmatory factor analysis of the factors that affect the adoption decisions in Izmir, Turkey, the study will also provide comprehensive and value-added data for the researches and businesses at the same sectors.