Post-colonial approach to transboundary water conflict between Uzbekistan and Tajikistan
Özbekistan ve Tacikistan arasında sınıraşan su çatışmasına postkolonyal yaklaşım
  1. Tez No: 639222
  2. Yazar: FATIMA BETÜL ÇELTİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Sovyetler Birliği'nin merkezi olarak yönetilen su kontrol sisteminin ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasının Özbekistan ile Tacikistan arasında yaşanan su ile ilgili sorunlarına etkisini incelemektedir. Ceyhun ve Seyhun nehirlerinin kullanımdan dolayı, Özbekistan ve Tacikistan arasında sorunlar oluşmuştur. Tacikistan Rogun Barajını Ceyhun Nehri üzerine inşa etmek istemiş ve Seyhun Nehrini Hucent-Kayrakum ile kontrol etmeye çalışmıştır fakat bu politikalar Özbekistan hükümeti tarafından tepki almış ve güvensizlik oluşmuştur. Tacikistan'ın girişimleri Özbekistan tarafından eleştirmiştir, çünkü Özbekistan'ın sulama için suya ihtiyacı varken, Tacikistan Seyhun ve Ceyhun Nehirlerini enerji için kontrol etmek istemiştir. Kısacası, Tacikistan ve Özbekistan suyu farklı amaçla kullanmak istedikleri için, aralarındaki sorunun daha da büyümesine sebep olmuştur. Bu tez, bu bölgede suyu geleneksel olmayan bir güvenlik tehdidi olarak inceleyerek, Özbekistan ve Tacikistan arasındaki sınır ötesi su anlaşmazlığının Sovyet sömürge uygulamaları yüzünden olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the water-related problems that took place between Uzbekistan and Tajikistan when the centrally managed water control system broke down with the dissolution of the Soviet Union. The problems between Uzbekistan and Tajikistan are analyzed in terms of the two transboundary waters of Amu Darya and Syr Darya. Tajikistan wanted to build the Rogun Dam on the Amu Darya and tried to control the Syr Darya with Khujand-Kayrakum, but these policies were not welcomed by Uzbekistan and caused insecurity. Tajikistan's attempts have been criticized by Uzbekistan because Uzbekistan need water for irrigation and Tajikistan's aim for controlling Amu Darya and Syr Darya was energy. This thesis, by examining water as an unconventional security threat in the region, argues that transboundary water dispute between Uzbekistan and Tajikistan is because of Soviet colonial practices.