Analysis of post-disaster emergency housing projects in terms of interior space quality parameters
Afet sonrası acil konut projelerinin iç mekân kalite parametreleri açısından analizi
  1. Tez No: 639244
  2. Yazar: MUHAMMAD NISAR ALI MIRZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR BALLİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Afet sonrası senaryolarda insan ihtiyaçları çok daha kritiktir ve en önemlisi genellikle yerinden edilmiş insanlar için en acil olan barınma ihtiyacıdır. Bu çalışma, kritik insani ihtiyaçları ele alan iç mekân kalite parametrelerinin fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak sınıflandırılmasına odaklanmaktadır. Afet sonrası acil konutlarda iç mekân kalitesi, yerinden edilmiş bireylerin fiziksel ve zihinsel refahı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Mekânların kalitesi, acil konutlarda yaşamak zorunda kalan bu bireylerin yeniden entegrasyonunu potansiyel olarak etkileyebilir. Bu çalışma, mevcut literatürden derlenen afet sonrası acil durum konut vaka çalışmalarının alan kalitesi parametrelerine göre genel bir değerlendirmesini sunmaktadır. Vaka çalışmaları yakın zamanda yarışma kazanan projeler, nitelikli bireysel tasarım projeleri ve uygulamaya geçmiş seri üretim yapılardan seçilmiştir. Bu çalışmada, acil durum konut tasarımındaki mevcut yaklaşımların analizinden sonra, yaşam koşullarını daha iyi ve insan refahına duyarlı hale getirmeyi amaçlayan bir rehber oluşturulmuştur. Literatür araştırmasıyla elde edilen iç mekân kalite parametreleri, değerlendirme kriterlerinin temelini oluşturmaktadır. Farklı tasarım alanlarından seçilen örnek projelerin değerlendirilmesi ile, kitlesel yerinden edilme ve afet mağdurları için mevcut tasarım yaklaşımlarının iyileştirilmesi öngörülmektedir. Bu tür projelerde sıkça rastlanan tutum nedeniyle kritik insan ihtiyaçları açısından tespit edilen eksiklikler veya ihmallerin, iç mekânın yerinden edilmiş bireyin bedenini ve ruhunu kurtarma potansiyeli olan iyileştirici özelliklerinin yeniden düşünülmesiyle giderilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The human needs are far more critical in post-disaster scenarios and the foremost important is usually the emergency housing need for displaced. This study focuses on the taxonomy of interior space quality parameters that address the critical human needs; physical, psychological, and social. The quality of interior space in post-disaster emergency housing has a direct effect on the physical and mental well-being of affected displaced people. The quality of spaces could potentially affect the re- integration of such people who have to live in emergency housing. This study presents a general assessment of post-disaster emergency housing case studies according to space quality parameters that are compiled from the existing literature. The case studies are selected from recent competition winner projects, distinguished individual design projects, and actual mass-produced products. In this study, after the analysis of current approaches in emergency housing design, guidelines are shaped that are aimed to make living conditions better and sensitive to human well-being. The interior space quality parameters form the basis of assessment criteria. With the assessment of the case studies from different design fields, it is expected to gain insight to improve current design approaches for the victims of mass-displacement and disasters. The identified deficiencies or negligence due to a typical attitude about such projects in terms of critical human needs could be rectified by re-thinking the interior space with healing characteristics that have the potential to recover the displaced individual's body and soul.