Energy performance evaluation for facade design with PCM in hot-dry and cold-humid climatic regions
Sıcak-kuru ve soğuk-nemli iklim bölgelerinde PCM ile cephe tasarımı için enerji performans değerlendirmesi
- Tez No: 639246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KUNDAKCI KOYUNBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde, tüm dünya iklim değişikliklerine ve iklim değişiminden kaynaklı etkilere maruz kalmaktadır. İnsanların zamanının çoğunu harcadıkları binalar da özellikle enerji tüketimi olmak üzere birçok konuda bu değişikliklerden etkilenmektedir. Başka bir ifadeyle, iklim değişikliği binalardaki insan davranışlarını etkilerken, onların davranış değişikliklerinin de iklim değişikliği üzerinde önemli bir etkisi vardır. Sonuç olarak, binalarda enerji kullanımı yoğunluğunu (EUI) optimize etmek için çeşitli yöntemler araştırılmaktadır. Son yıllarda, yapılmış yapılarda cam konstrüksiyon kullanımının yoğun olduğu gözlenmiştir. Cam cephe kullanımındaki artan yoğunluk, iç hava sıcaklığını etkileyerek enerji kullanımı oranının artmasına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemler arasında termal depolama özelliğine sahip faz değiştiren malzeme sistemlerinin binalarda kullanımına ulaşılmıştır. Faz değiştiren malzeme sistemlerinin enerji tüketimini azaltmaya yönelik etkileri düşünüldüğünde, bu çalışma, faz değişim malzemesi materyalinin cam ile birlikte kullanımının araştırılmasına yöneliktir. Bu tez, güney cephesine entegre edilmiş cam sistemine sahip bir binadaki enerji kazanç ve kayıplarını analiz etmeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Binaya entegre edilmiş sera yapısının ve termal depolama malzemesi olarak adlandırılan faz değişim malzemesinin performansını incelemektedir. Yapılan çalışmada, sıcak-kuru ve soğuk-nemli iklim tiplerine sahip Luxor (Mısır) ve Erzurum (Türkiye) kentlerindeki termal performanslar enerji simülasyon motoru (DesignBuilder) ile incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, bir bina modelinin Luxor ve Erzurum'da yer aldığı varsayılarak iki farklı iklim bölgesinde iç mekân hava sıcaklığı ve enerji tüketimi üzerine davranış farklılıklarının incelenmesi ve en uygun tasarım alternatiflerinin belirlenmesi için simülasyon modeli geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, numerous scholars' efforts are being made to reduce the impacts of climate change all over the world. The buildings where people spend most of their time have a reciprocal influence on climate change in the terms of energy consumption. In other words, while climate change affects human behavior in the buildings, their behavior changes have a key impact on the climate change. Therefore, various methods have been explored to optimize the energy use intensity (EUI) in the buildings. As exploring solutions to address excess energy use intensity, an intense increment of the use of glazing structure has been observed recently. This increasing trend of using the glazing facade results in a rise to energy use intensity besides affecting indoor temperature. However, usage of Phase Change Material (PCM) systems in the buildings with thermal storage capability has been reached between the measures that can be taken against climate change. Considering the Phase Change Material system's impacts on the mitigation of energy consumption, this study represents an investigation for the working principle of the glass structure with Phase Change Material. This thesis aims to evaluate the comparison of energy gains and losses in a test room as the living room in a building modeled for various envelope systems with an integrated glass structured envelope system. It examines the performances of the greenhouse structure integrated to the south façade of the building and the Phase Change Material used for thermal storage. Thermal performances of these facade systems were investigated for Luxor (Egypt) and Erzurum (Turkey), which respectively for hot-dry and cold-humid climatic regions in the energy simulation engine DesignBuilder. The main objective of this study is to investigate the indoor air temperature and energy consumption amounts for 2 different climatic regions by assuming the building model is located in Luxor and Erzurum and to designate the most appropriate design alternatives for both climatic regions.