Tekstil atıksularından mikrodalga ve UV fotokimyasal yöntemiyle organik madde giderimi ve tuz ve alkali geri kazanımı
Removal of organic matterials and recovery of salt and alkali from textile wastewater with microwave and UV photochemical methods
- Tez No: 639288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARABOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında TiO2/UV ve ZnO/UV prosesleri kullanılarak mikrodalga reaktör ile renk giderim verimi ve tekstil atıksuyunda bulunan tuz ve alkalinin, geri kazanımı çalışılmıştır. Deneysel çalışma 2 aşamada gerçekleştirilmiştir. 1. aşamada renk giderimi, 2. aşamada ise geri kazanılan atıksuyun boyama prosesinde tekrar kullanılabilirliği denenmiştir. Birinci aşamada deneyler ışıklı ve UV ışıksız olmak üzere 2 farklı ortamda gerçekleştirilmiştir. Optimum hacmin ve optimum zamanın tespit edilebilmesi amacıyla farklı hacim ve zamanlarda deneyler tekrarlanmıştır. Sonuç olarak %2 fotokatalizör içeren reaktör kaplarından en iyi sonuçların alınacağı değerlendirilmiştir. Deney sonuçları incelendiğinde en iyi renk giderim verimin %32 olduğu ve en uzun süre UV ışığa tabi tutulan %2 ZnO içeren reaktörde gerçekleşmiş olduğu görülmektedir. Elde edilen sonuçlara göre %2 fotokatalizör içeren ZnO/UV ve TiO2/UV proseslerinden elde edilen atıksular ile tuz ve alkali ilavesi olmadan boyama yapılmıştır. Boyama sonucunun, aynı boyama reçetesi ile tuz ve alkali ilavesi yapılarak paralelde yapılan boyama sonucuyla karşılaştırıldığında kabul edilebilir olduğu görüşmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, was studied color removal and salt and alkali recovery from textile wastewater by used TiO2/UV and ZnO/UV process. Experimental study was carried out in 2 stages. In the first stage, the color removal and in the second stage the reusability of the recovered wastewater in the dyeing process was tested. In the first stage the experiments were carried out in two different environments, with and without UV light. Experiments were repeated at different volumes and times in order to determine the optimum volume and optimum time. As a result, it was evaluated that the best results would be obtained from the reactor containers containing 2% photocatalyst. When test results are examined, it is seen that the best color removal efficiency is %32 and occured in the reactor container including %2 ZnO exposed to UV light fort he longest time at 659 and 436 nm wavelenghths. According to the results, the wastewater obtained from ZnO / UV and TiO2 / UV processes including 2% photocatalyst was used dyeing without salt and alkali. It was concluded that the staining result was acceptable when compared with the parallel staining result by adding salt and alkali with the same staining prescription.