Jinekolojik laparoskopik operasyonlarda LMA supreme, baska mask LMA ve endotrakeal entübasyonun kafa içi basıncına etkisinin ultrasonografi ile optik sinir kılıf çapının ölçülerek değerlendirilmesi
Evaluation of optic nerve sheath diameter measurement with the effect of LMA supreme, baska mask LMA and endotracheal intubation on intracranial pressure in gynecological laparoscopic operations
- Tez No: 639294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Endotrakeal entübasyon 1981 yılına kadar cerrahi prosedürlerde güvenli bir şekilde hava yolu açıklığını sağlamanın tek yolu iken, Archie Brain tarafından üretilen ilk supraglotik hava yolu cihazı olan klasik laringeal maske (LMA) tanıtıldı. Güvenli ve etkili bir hava yolu sağlamak için kullanılmaya başlandı (1). Anestezi uygulamasında uzun yıllardan beri başarıyla ve güvenle kullanılan LMA, jinekolojik laparoskopik operasyonlarda da başarıyla kullanılmaktadır (2,4). Bu çalışmada optik sinir kılıf çapını (OSKÇ) ölçerek intrakraniyal basınç (İKB) üzerine etkisini değerlendirmeyi ve laparoskopik jinekolojik operasyonlarda zaman içinde değişimini göstermeyi amaçladık. Etik kurul ve hastaların yazılı onamı alındıktan sonra BAİBÜ (Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi) Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde genel anestezi altında laparaskopik jinekolojik operasyon geçirecek, ASA I-II-III fiziksel statüde olan, yaşları 18-65 arası 60 bayan hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize, prospektif ve kapalı zarf metodu ile çift kör olarak endotrakeal tüp (ETT) , Baska Mask LMA ve LMA Supreme (LMA-S) uygulanan grup olarak üçe ayrıldı. İlk ölçüm genel anestezi öncesi supin pozisyonda yapıldı (T0) . Anestezi indüksiyonu sırasında IV olarak midazolam (2 mg), propofol (2mg/kg), fentanil (1-2 mcg/kg), rokuronyum (0.6mg/kg) bilinç kaybı ve nöromuskuler blok sağlandı. Sonraki OSKÇ ölçümleri, indüksiyondan 1 dakika sonra (T1), entübasyondan 1 dakika sonra (T2), entübasyondan 3 dakika sonra (T3), pnömoperitonyumdan ve trendelenburg pozisyonundan 10 dakika sonra (T4), pnömoperitonyumdan ve trendelenburg pozisyonundan 30 dakika sonra (T5), ekstübasyondan önce (T6) yapıldı.Demografik özellikleri ve klinik karakteristikler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Gruplar arası değerlendirmede OSKÇ ölçümleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). OSKÇ'nin üç ayrı grupta grup içi değerlendirilmesinde zamaniçerisindeki değişimi incelendi (Tablo 4.7). İndüksiyon öncesi OSKÇ değeri, entübasyon sonrası 1. dk. entübasyon sonrası 3. dk zamanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı gözlenmedi (p>0,05). Pnömoperitonyum ve trendelenburg pozisyonundan sonrası 10. ve 30. dk OSKÇ ölçümlerinin; indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası 1. dk, entübasyon sonrası 1. dk, entübasyon sonrası 3.
Özet (Çeviri)
Evaluation of optic nerve sheath diameter measurement with the effect of LMA Supreme, Baska Mask LMA and endotracheal intubation on intracranial pressure in gynecological laparoscopic operations While endotracheal intubation was the only way to safely provide airway patency in surgical procedures until 1981, the classic laryngeal mask (LMA)which is the first supraglotic airway device manufactured by Archie Brain was introduced. It started to be used in order to provide a safe and effective airway (1). LMA, which has been used successfully and safely for many years in anesthesia application, has also been used successfully in gynecological laparoscopic operations (2-4). In this study, we aimed to evaluate the effect of intracranial pressure on intracranial pressure by measuring the optic nerve sheath diameter and to show its change in laparoscopic gynecological operations in time. 60 female patients aged between 18 and 65 who are going to undergo an gynecologic laparoscopic operation with general anesthesia in the operating room of BAIBU Izzet Baysal Training and Research Hospital were included to the study, after obtaining the written consent of the ethics committee and patients. These 60 female patients were also in ASA I-III physical status.The patients were divided into 3 groups as double blind withrandomized method, prospective method and closed envelope method .These three groups are endotracheal tube, Baska Mask LMA and LMA Supreme. The first measurement will be made in the supine position before general anesthesia (T0). Afterwards, general anesthesia induction will be madeby the anesthetist. During anesthesia induction,blackout and muscle relaxation will be achieved by using propofol (2mg / kg), fentanyl (1-2 mcg / kg), rocuronium (0.6mg / kg) as IV. Optic nerve sheath diameter measurements before induction (T0), 1 minute after induction (T1), 1 minute after intubation (T2), 3 minutes after intubation (T3), 10 minutes after pneumoperitonium and trendelenburg position (T4), 30 minutes after pneumoperitonium and trendelenburg position (T5) before extubation (T6) values will be recorded.In terms of demographic characteristics and clinical characteristics, there is no statistically significant difference between the groups (p>0.05). Statistically significant difference isnotfound between the groups in terms of ONSD measurements. (P> 0.05). In-group evaluation of ONSD in these three different groups, change of ONSD in timewas examined (Table 4.7.) There isno statistically significant difference according tothe pre-induction ONSD values, 1st minute after intubation and 3rd minute after intubation (p> 0.05).