Tiroid kanserlerinin lob içi yerleşiminin metastatik lenf nodu bölgeleri ile anatomik ilişkisi
Anatomical relationship between localization of thyroid cancers and metastatic lymph node regions
- Tez No: 639298
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE DURGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Tiroid kanserlerinin son 30 yılda insidansı artmaktadır. Tiroid kanserlerinin tedavisinde total tiroidektomi/lobektomi ve lenf nodlarına metastaz varlığında servikal bölgede bulunduğu kompartmana yönelik lenf nodu diseksiyonu uygulanmaktadır. Son yıllarda radikal cerrahi yaklaşımların yerini giderek daha selektif minimal cerrahi yaklaşımlar almaktadır. Cerrahi kapsamın belirlenmesi için literatürde metastatik lenf nodu bölgelerini tümör lokalizasyonlarına göre öngörmeyi amaçlayan çalışmalar mevcuttur. Bizim de bu çalışmada amacımız tümörlerin lob içi lokalizasyonları ile metastatik lenf nodu bölgeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Çukurova Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na 2007-2019 yıllarında diferansiye tiroid kanseri tanısı alıp radyoaktif iyot tedavisi için başvuran 2053 hastadan, metastaz riskini araştırmak amacıyla seçilen 304 hasta ve tümör lokalizasyonu ile metastaz odakları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanı anında bölgesel lenf nodu metastazı yapmış 103 hastadan oluşan iki grup oluşturuldu. Tümör lokalizasyonları her iki lobda üst yarı, alt yarı ve istmus olacak şekilde gruplandırılarak belirlendi. Ayrıca 2005-2019 yıllarında medüller tiroid kanseri tanısı alıp PET/BT görüntülemesi için başvuran ve yeterli bilgisine ulaşılabilen 11 hastadan oluşan ayrı bir grup yapıldı. Bu üç grupta hastaların patolojik ve demografik özelliklerinin sayı ve oranları, metastaz ile ilişkili özellikler ve tümör lokalizasyonları ile metastatik lenf nodları arasındaki ilişki IBM SPSS İstatistik Versiyon 20.0 paket programı kullanılarak incelendi. Bulgular: Metastaz riskini araştırdığımız 304 kişilik hasta grubumuzda 246 (% 80,9) kadın ve 58 (% 19,1) erkek olup yaş ortalamaları 45,5 ± 13 bulundu. Papiller tiroid kanseri en sık görülen patolojik tipti. Tiroid dışı yayılım ve lenfovasküler invazyon ile bölgesel lenf nodlarına metastaz arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p0,001). Medüller tiroid kanseri olup yeterli bilgisine ulaşılabilen hasta sayısının çok az olması nedeniyle istatistiksel değerlendirme yapılamamıştır. Sonuç: Hem diferansiye tiroid kanseri hem de medüller tiroid kanserleri için bölgesel lenf nodu metastazı varlığı sık görülen, önemli bir klinik durumdur. Çalışmamızda tümör lokalizasyonları ile her iki level I, V ve VI'daki metastatik lenf nodları arasında belirgin ilişki saptanmamıştır. Bulgularımız cerrahi yaklaşım konusunda daha selektif bir lenf nodu diseksiyonu uygulanma fikrini desteklese de herhangi bir lobda yerleşimli bir tümör için her iki lateral bölgeye metastaz riskinin benzer olduğunu gösterdi. Bu nedenle, tanı sırasında görüntüleme yöntemleri ile bölgesel lenf nodlarının değerlendirilmesinin kritik öneme sahip olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The incidence of thyroid cancers has been increasing in the past 30 years. In the treatment of thyroid cancers, total thyroidectomy/lobectomy and in the presence of metastasis to the lymph nodes, compartment-oriented lymph node dissection in the cervical region are performed. In recent years, radical surgical approaches have been replaced by more selective and minimal surgical approaches. In the literatüre, there are studies aiming to predict metastatic lymph node regions according to tumor localizations to determine the surgical scope. In this study, our aim is to investigate the relationship between the localization of tumors in the lobe and metastatic lymph node regions. Materials and Methods: In our study, 304 patients were selected for investigating the risk of metastasis from the 2053 patients that were referred to Cukurova University Nuclear Medicine Department between 2007-2019 for radioactive iodine treatment. 103 of all patients with regional lymph node metastasis at the time of diagnosis were also determined and the relationship between tumor localization and metastasis foci were investigated in that group. Tumor localizations were seperated into subgroups as upper half, lower half in both lobes and isthmus. In addition, another group which consists 11 patients with medullary thyroid cancer and applied for PET / CT imaging between 2005-2019 and whose sufficient information could be obtained was created. In these three groups, the number and rates of the pathological and demographic features of the patients, the features associated with metastasis and the relationship between tumor localizations and metastatic lymph nodes were examined by using the IBM SPSS Statistical Version 20.0 package program. Results: Our first study group consisting of 304 patients and investigating the risk of metastasis, 246 (80.9 %) were women and 58 (19.1 %) were men and the mean age was 45.5 ± 12.8. Papillary thyroid cancer was the most common pathological type.