Östradiol valerat ile oluşturulmuş polikistik over sendromu üzerine amitriptilinin olası etkilerinin araştırılması
The investigation of the possible effects of ampitripline on polycystic ovary syndrome induced by estradiol valerate
  1. Tez No: 639299
  2. Yazar: IŞINSU ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) ergenlik çağındaki kadınlarda oldukça sık gözlenen ve çoğunlukla depresyon ile seyreden bir semptomdur. Bu çalışma, PKOS'lu bireylerin depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Amitriptilinin ovaryum ve beyin dokularında meydana getirdiği etkileri incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmamızda 12 haftalık 40 adet Wistar albino dişi sıçan rastgele olarak kontrol, sham, PKOS, Amitriptilin (AMİ) ve PKOS+AMİ olmak üzere beş gruba ayrıldı. PKOS gruplarında sendromu oluşturmak amacı ile tek doz 4 mg/kg östradiol valerat, Amitriptilin gruplarına ise 30 gün boyunca 10 mg/kg Amitriptilin intraperitoneal yolla enjeksiyonu yapıldı. Otuz günün sonunda denekler açık alan davranış testine alındı ve sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen hayvanlardan kan, ovaryum ve beyin dokuları alınarak rutin doku takibi yapıldı. Ovaryum parafin doku bloklarından stereolojik analizler için 25 μm; hacim hesabı ve histopatolojik analizler için 5 μm; elektron mikroskobik analizler için rezine gömülü beyin ve ovaryum dokularından 0.5 μm ve 70 nm kalınlığında kesitler alındı. Elde edilen kesitlerde stereolojik ve histopatolojik analizler yapıldı; kan örneklerinde ise LH, FSH, CAT ve SOD düzeylerine bakıldı. Stereolojik analizler sonucunda, PKOS grubunda korpus luteum ve preantral folikül hacminin arttığı, antral folikül sayısının azaldığı, biyokimyasal analizler sonucunda ise FSH düzeyinin arttığı ve CAT enzim düzeyinin azaldığı gözlendi. PKOS grubu ovaryum ve beyin dokularında önemli derecede morfolojik değişiklikler izlendi. PKOS+AMİ grubu ovaryumlarında, korpus luteum hacminin PKOS grubundakine göre azaldığı gözlendi. Ayrıca serum FSH değeri bu grupta azalırken, CAT enzim düzeyi PKOS grubuna oranla artmıştır. PKOS+AMİ grubu beyin ve ovaryum dokularında da dejeneratif alanlar gözlenmiştir. Davranış deneylerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir. PKOS sonucunda ovaryum ve beyin dokularında meydana gelen morfolojik ve biyokimyasal değişikliklerin Amitiriptilin uygulanması ile yeterli derecede iyileştirilemediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovarian syndrome (PCOS) is a symptom that is observed frequently in adolescent women and usually progresses with depression. This study was designed to exAmine the effects of Amitriptyline, a drug used in the treatment of depression in individuals with PCOS, on ovary and brain tissues. In our study, 40 Wistar albino female rats, 12 weeks old, were randomly divided into five groups as control, sham, PCOS, Amitriptyline (AMI), and PCOS + AMI. In order to establish the syndrome in the PCOS groups, a single dose of 4 mg / kg estradiol valerate was injected by means of intraperitoneal and in the Amitriptyline groups 10 mg/kg Amitriptyline were injected by means of intraperitoneal for 30 days. After 30 days, animals were taken to the open-field behavioral test and sacrificed. After sacrification blood, ovary and brain tissues were collacted and routine tissue processing was performed. Paraffin ovarian tissue blocks were cut in 25 μm thickness for stereological analysis and 5 µm thickness for volume estimation and histopathological analysis. For electron microscopic analysis, sections in 0.5 μm and 70 nm thickness were taken from the resin tissue blocks of the brain and ovary tissues. While stereological and histopathological analyses were performed on the sections; LH, FSH, CAT and, SOD levels were investigated in blood samples. In the PCOS group, it was observed that the volume of the corpus luteum and preantral follicle increased while the number of antral follicles decreased using the stereological techniques. After using the biochemical analysis, it was seen that the FSH level increased and the CAT enzyme level decreased in the PCOS group. Significant morphological changes were observed in the ovary and brain tissues of the PCOS group. It was seen that the volume of the corpus luteum in the PCOS + AMI group decreased compared to the PCOS group. In addition, serum FSH levels decreased in this group, while the CAT enzyme level increased compared to the PCOS group. Degenerative areas were also seen in the PCOS + AMI group in brain and ovary tissues. No statistically significant difference on behavioral tests were observed between groups. It was seen that the morphological and biochemical changes occurring in the ovarian and brain tissues as a result of PCOS could not be sufficiently ameliorated with the administration of Amitriptyline.