Üç farklı mineral trioksit agregat simanının proenflamatuvar sitokin düzeyleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of three different mineral trioxide aggregate cements on proinflammatory cytokine levels
  1. Tez No: 639362
  2. Yazar: ESENGÜL ÜNGÜDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KAVAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızın amacı, ProRoot MTA, MTA Repair HP ve Bio MTA+ simanlarının proenflamatuvar sitokin düzeyleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi ve materyallerin sitotoksisitelerinin karşılaştırılmasıdır. Test materyalleri üretici firmaların önerileri doğrultusunda karıştırıldı ve hazırlanan simanlar standart silindirik kalıplara yerleştirildi. Örnekler 370 C'de 48 saat inkübe edildikten sonra gama sterilizasyonuna tabi tutuldu. Analizler için THP-1 orijinli insan monosit hücre hattı kullanıldı. Hücreler phorbol 12-myristate 13-acetate (PMA) ile farklılaştırıldı. Bir grup hücre ek olarak enflamasyonun başlatılması için lipopolisakkarit (LPS) ile de muamele edildi. Bu işlemi takiben, MTA siman blokları ile insan makrofaj hücrelerinin etkileşimi sağlandı ve 24 saat inkübe edildi. Makrofaj hücrelerinin ürettiği enflamatuvar sitokin yoğunlukları ELISA kiti ile ölçüldü. Bu amaçla TNF-α, IL-1β, IL-6 mediyatörleri analiz edildi. Çalışmada ayrıca test edilen MTA tiplerinin MTT yöntemiyle sitotoksik etkileri belirlendi. Veriler iki yönlü varyans analizi, Tukey çoklu karşılaştırma analizi, Kruskal Wallis testi ve Dunn's çoklu karşılaştırma testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Bu çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda 72. saatin sonunda makrofaj canlılık değerleri ProRoot MTA 95,782 μg/ml****, MTA Repair HP 65,274 μg/ml*, Bio MTA+ 68,012 μg/ml* ve Pozitif kontrol grubu 58,767 μg/ml**** şeklinde gözlendi. LPS ile muamele edilmiş hücrelerin yer aldığı sitotoksisite analizinde ProRoot MTA 77.101 μg/ml, MTA Repair HP 69,211 μg/ml, Bio MTA+ 39,134 μg/ml, Pozitif kontrol grubu 88,438 μg/ml salınımda bulundu. 72. saatte gözlenen IL-1β değerleri Kontrol Grubu 9,857 pg/ml, ProRoot 30,082 pg/ml**, MTA Repair HP 22,503 pg/ml ve Bio MTA+ 58,660 pg/ml gözlendi. IL-6 seviyesi tüm gruplarda benzer oranda düşük iken, 24.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the cytotoxicity of ProRoot MTA, MTA Repair HP and Bio MTA+ and to evaluate the effects of these materials on proinflammatory cytokine levels of human monocytes. MTA cements were prepared according to their manufacturers' instructions, were placed in standard cylinder-shaped moulds and were incubated 24 hours at 370 C. THP-1 (human monocyte cells) cell lines were used for the assays. THP-1 cells were differentiated into macrophages by 24-hour incubation with phorbol 12-myristate 13-acetate (PMA). Then, a group of cells was activated by lipopolysaccharide (LPS). The cytotoxic effects of the samples were evaluated by colorimetric determination of mitochondrial reductase activity in viable cells at 24th, 48th and 72nd hours. In the second phase of the study, supernatants of cells used in cytotoxicity test were utilized to test the proinflammatory potential of the tested materials. IL-1β, IL-6 and TNF-α levels in supernatants were determined using enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) kits. The data were examined with Two way ANOVA, Tukey's Multiple Comparison Test, Kruskal Wallis test and Dunnett's Multiple Comparison Test (P=0,05).