Çocuk edebiyatında değerler
Values in children's literature
  1. Tez No: 639373
  2. Yazar: ÖZGE OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Değer, tutum ve davranışlara kaynaklık eden önemli bir güçtür. Bir bireyin, bir neslin, bir toplumun şekillenmesinde etkili olan değerlerin öğrencilerle buluşmasında köprü görevi gören çocuk edebiyatı eserleri önemli bir konuma sahiptir. Bu amaçla bu çalışmada, en çok okunan yerli ve çeviri çocuk kitaplarındaki değerlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Kitapyurdu, Kidega ve D&R' ın çok satanlar listesinde ortak olarak bulunan, ortaokul seviyesine uygun 3 yerli ve 3 çeviri çocuk kitabı belirlenmiştir. Bu kitaplardaki değerler, Schwartz' ın değer sınıflaması doğrultusunda tespit edilmiştir. Bu çalışma nitel bir çalışma olup doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Bu çalışma sonunda yerli ve çeviri çocuk kitaplarının değerler bakımından zengin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Value is an important source of power that the attitude and behavior. Children' s literature Works, which serve as a bridge in meeting the values that are effective in shaping an individual, a generation, a society, have an important position. For this purpose, in this study, it is aimed to determine the values in the most read domestic and translation children' s boks. For this purpose, 3 domestic and 3 translation children' s books suitable for middle school level, which are common in Kitapyurdu, Kidega and D&R' s bestseller list, are determined. The values in these books have been determined in line with Schwartz' value classification. This study is a qualitative study and document analysis method was used. In the analysis of the data, content analysis was used. At the end of this study, it has been determined that domestic and translation children' s books are rich in values.