Farklı performans artırıcıları ile beslenen juvenil gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) büyüme ve et kalitesinin incelenmesi
Investigation of growth and flesh quality of juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fed with different performance promoters
- Tez No: 639394
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, yemlere ilave edilen Monokalsiyum Fosfat (MCP) ve fitaz enzimi olarak OPTIPHOS'un gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansına ve et kalitesine etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, belirtilen yemlerin balıkların bağırsak histolojisi üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Yemleme deneyi, 02 Temmuz-28 Eylül 2019 tarihleri arasında 90 gün süresince 750 jüvenil gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, 32,57 ± 0,36 g ve 13,67 ± 0,66 cm) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Beş izo-nitrojenik (yaklaşık %48 ham protein) ve izo-lipidik (yaklaşık %16 lipit) yem hazırlandı. Pozitif Kontrol (PC) yeminde 21g/kg yem oranında MCP kullanılmış, ancak enzim kullanılmamıştır. Negatif Kontrol (NC) yeminde ise hem MCP hem de enzim kullanılmamıştır. Diğer deney yemlerinde ise sırasıyla 0,15g/kg yem (NC750 OPTI), 0,30g/kg yem (NC1500 OPTI) ve 0,60g/kg yem (NC3000 OPTI) oranlarında fitaz enzimi olarak OPTIPHOS® kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research gives account to the effect of different growth promoters namely Monocalcium Phosphate (MCP) and OPTIPHOS as phytase enzyme to the growth performance, whole-body nutrient composition of Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). The effects of histological changes in the fish intestine were also investigated. Feeding trial used 750 juvenile rainbow trout fish (Oncorhynchus mykiss, 32,57 ± 0,36 g and 13,67 ± 0,66 cm) for 90 days from 02 July to 28 September 2019. Five iso-nitrogenous (48% crude protein) and iso-lipidic (16% crude lipid) diets were prepared. Positive control (PC) diet was mixed with 21g/kg MCP without the addition of enzymes. Negative control (NC) diet contained neither MCP nor enzyme. Other diets were mixed with OPTIPHOS® as phytase enzyme at the ratios 0,15g/kg feed (NC750 OPTI), 0,30g/kg feed (NC1500 OPTI) and 0,60g/kg feed (NC3000 OPTI) accordingly.