A survey on the existence of G-factorizations of λKN
λKN'nin G-faktorizasyonlarının varlığı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 639410
  2. Yazar: ESRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KOLOTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bir K grafının G-ayrışması, her biri G'ye izomorfik olan K'nın alt graflarının (bloklarının) kümesi olup, G'nin kenar kümesi K'nın kenar kümesini ayırır. λKn'nin G-ayrışmasına mertebesi n olan λ katlı G-tasarım denir. Yeniden çözülebilen λ katlı G-tasarımlarına λKn'nin G-faktorizasyonları denir. Dolayısıyla, bir G-faktorizasyonunun blokları Pi paralel sınıflarına ayrılır öyleki λKn'nin her köşesi tam olarak Pi paralel sınıflarının her birinin bir bloğunda görülür. λKn için faktorizasyon problemi yıllardır birçok araştırmacı tarafından araştırılmıştır. Bu tezde, tam graflar, çevrimler, eşlemeler, yollar, yıldızlar, ağaçlar, küpler, tam iki parçalı graflar ve altı veya altıdan daha az köşeli graflar için mevcut bilgi durumu incelenecektir. λKn'nin G-faktorizasyonlarını kurmak için gerek şartlara kısaca değinilecek, temel kavramlar tanımlanacak ve bahsi geçen graflar için mevcut teoremler derlenecektir. Son olarak, sonuçlar örnekler ile desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
A G-decomposition of a graph K is a set of subgraphs of K (called blocks), each isomorphic to G,whose edge set partition the edge set of K.A G-decomposition of λKn is called a λ-fold G-design of order n. A λ-fold G-design is said to be a G-factorization of λKn, if it is resolvable. So, the blocks of a G-factorization is partitioned into parallel classes Pi, such that every vertex of λKn appears in exactly one block of each Pi. The factorization problem of λKn has been investigated by many researchers for years. In this thesis, we survey the current state of information on the existence of G-factorizations of λKn for complete graphs, cycles, matchings, paths, stars, trees, cubes, complete bipartite graphs and graphs with six or fewer vertices. We give the basic definitions and brief information about the necessary conditions to construct G-factorizations of λKn and we compile theorems for each mentioned graph. Finally, results are supported with examples.