Kars'ta siyasi hayat (1923-1950)
Political life in Kars
  1. Tez No: 639451
  2. Yazar: CENGİZ ATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş sürecinde zor dönemler geçiren Kars'ın kaderi, 1923'ten sonra değişmeye başlamıştır. CHF/P'nin Kars örgütlenmesi 1950'ye kadar vilayette yaşanan siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelere etkide bulunmuştur. Özellikle 1923-1950 yılları arasında TBMM için yapılan genel seçimler ve belediye seçimlerinde gündeme gelen konular, Kars'ın Cumhuriyet tarihinde geldiği noktayı göstermesi açısından dikkate değerdir. Toprak reformu, sulama, hayvancılık, tarım ve eğitim gibi konularda Cumhuriyet hükümetleri büyük çabalar göstermiş, II. Dünya Savaşı yıllarında Sovyetler Birliği ile yaşanan sorunlar Kars'ta da büyük bir endişe ile karşılanmıştır. 1946'da DP'nin kurulması ile birlikte ülke genelinde ortaya çıkan tartışmalar Kars'ta da etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Kars The fate of Kars, which experienced diffucult times during the transition period from the era of Ottoman Empire to Republic era, began to change after 1923 onwards. Organisation of People's Republican Party had an effect on political, social, cultural and economic developments experienced in the city until 1950. The issues which were brought to agenda during the general elections conducted for Turkish National Great Assembly and municipality elections particulary between the years 1923 and 1950 are noteworty in terms of the signs Kars has paced in the Republic era. Goverments of Republic exerted major efforts in the matters such as soil reformation, irrigation, agriculture animal breeding and education. During The World War years, the Soviet Union were encountered with a considerable fear in Kars as well. The discussions emerged in the whole country with the foundation of DP in 1946 had also have an impact in Kars.