Modifiye NaOCl irriganın biyoseramik esaslı pat-dentin bağlantısı üzerine etkisi
Effect of modified NaOCl irrigation solution on bond strength of bioceramic based root canal sealer to dentin
- Tez No: 639457
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BODRUMLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kök kanal tedavisinin başarısı için biyomekanik şekillendirme ve hermetik tıkama önemli rol oynamaktadır. Kök kanallarını yıkamak için kliniklerde birçok irrigasyon solüsyonu kullanılırken; hermetik tıkamayı sağlamak için pek çok alternatif kanal dolgu materyali bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kanal şekillendirme ve son irrigasyon olarak kullanılan modifiye NaOCl'nin geleneksel güncel irriganlar olan NaOCl, EDTA ve MTAD ile karşılaştırılarak, korlu ve korsuz olarak biyoseramik esaslı pat ile doldurulmuş dişlerdeki, dolgu materyalinin dentin yüzeyine bağlantısının incelenmesidir. Yöntem: Mine-sement seviyesinden kesilen 120 tek köklü diş farklı irrigasyon ve dolum tekniklerine göre ayrıldı, her bir grupta 12 diş olacak şekilde gruplandırılmıştır. NaOCl, modifiye NaOCl, EDTA, MTAD ve kontrol grubu (distile su) ile yapılan son irrigasyon sonrasında korlu ve korsuz olarak biyoseramik esaslı pat ile doldurulan örnekler, ardından kökün koronal ve orta üçlüsünden 2 mm dentin kalınlığında horizontal kesitler elde edildi. Her kesit için ölçümler yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda bağlantı dayanımı en düşük modifiye NaOCl'de gözlenirken, en yüksek bağlantı dayanımı NaOCl'de rapor edilmiştir. Koronal üçlüde belirlenen bağlantı dayanım değerleri orta üçlüye göre istatistiksel olarak olmasa da anlamlı yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Biomechanical shaping and hermetic sealing play an important role in the success of root canal treatment. Many irrigation solutions are used in clinics. There are many alternative root canal obturation materials to provide hermetic closure. The aim of this study is to investigate the connection of the modified material NaOCl to the dentin surface in the teeth filled with bioceramic based sealer, as compared with NaOCl, EDTA, MTAD and control group (distilled water), which are conventional irrigants, which are used as root canal shaping and final irrigation. Methods: 120 single rooted teeth cut from the enamel-cement level were grouped according to different irrigation and filling techniques, grouped into 12 teeth in each group. After the final irrigation with NaOCl, modified NaOCl, EDTA, MTAD and control group (distilled water) samples filled with bioceramic based sealer with or without core, then samples cut horizontal sections with 2 mm dentin thickness in root coronal and middle third. Measurements were made for each section. Results: In our study, the highest bonding strength was reported in NaOCl while the lowest bonding strength was observed in modified NaOCl. The resistance values of the coronal sections were significantly higher than those of the middle third, although not statistically significant.