Developing a vegetable business in Namibia for women empowerment: Case of Onaanda Village
Kadının güçlendirilmesi için Namibya'da sebze sektörünün geliştirilmesi: Onaan'da Köyü örneği
  1. Tez No: 639461
  2. Yazar: NIDAMONO IIPINGE
  3. Danışmanlar: Dr. SUSANNE HANSEN SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmanın amacı; sebzecilik işi geliştirilerek Onaanda kasabası kadınlarının sosyal yatırım konseptiyle para kazanıp gelir elde etmesini sağlayarak kırsal kesimde fakirliği azaltıp ve Namibya'da kadınların iş gücüne katılımını sağlayarak bu sorunlara çözüm yolları bulmaktır. Sebzecilik, kadınlara ekonomik refahını ve ekonomik bağımsızlığını kazandırmanın yanı sıra onların organik sebze tüketerek sağlık koşullarını da iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Kadınlar sebzeleri yetiştirip , sebzelerin ticaretini yaptıktan sonra elde ettikleri kazancın bir kısmını kendi aralarında paylaşıp geri kalanını gelecek için tasarrufta bulunabileceklerdir. Bu para onların temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra gerekli hizmetlere ulaşmalarına yardımcı olacaktır. Amaçlanan sebzecilik işi için mevcut ikincil bilgilere ait literatür taramasına göre, ABD, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Kamerun'da benzer başarılı sosyal yatırım projeleri ölçüt olarak kullanılacaktır. Gelişmekte olan ülkelerde kadınların iş bulma imkanının erkeklere göre daha az olduğu görülmüştür. Bu durum Namibya için de geçerlidir. Bu duruma çare, kadınların potansiyelini eğitim öğretim ve çiftçilik vasıtasıyla harekete geçirmek olarak düşünülmüştür. Sosyal yatırım projeleri kadınların fakirlik düzeyini azaltacak ve onların toplum dışına itilme riskini de önleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims at finding ways to reducing rural poverty and empowering women in Namibia through developing a vegetable business which may generate funds and secure income for women of Onaanda village based on the concept of social investment. The vegetable business will not only bring about economic prosperity and independence for women it will also improve their health conditions through consumption of organic vegetables. Women will grow vegetables and sell them for profit which will be shared amongst themselves and save some money for future use. This money will help them solve their basic needs and as well access essential services. The literature review from available secondary information such as successful similar social investing projects done in the United States, Cameroon and South Africa, will be used as a benchmark for executing the intended vegetable business. It was found that women in developing countries have fewer employment opportunities than men, this has been confirmed in Namibia too and this can be addressed by mobilizing and unlocking women potential through education, training and farming. It was found that social investing projects can alleviate women from poverty and as well as marginalization trap.